Poté, co v pátek první z označených stromů v odborném posudku pokáceli profesionální hasiči, pokračovala s kácením v pondělí již odborná firma vybraná minulý pátek hodnotící komisí. Pracovníci firmy Zdero z Volar by měli být s pracemi hotovi nejpozději příští pondělí. Podle vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Prachatice Marie Peřinkové tak zněla i jedna z podmínek zakázky. „Doufám, že se nevyskytnou okolnosti, které by tomu zabránily," dodala.

Někomu může připadat, že od obdržení závazného stanoviska odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihočeského kraje, přes výběr firmy až k vlastnímu kácení uběhl nezvykle krátký čas. To starosta Prachatic Martin Malý odůvodnil výší zakázky. „V podstatě bychom na to ani nemuseli vypisovat výběrové řízení, protože zakázka byla nakonec pod čtyřicet tisíc korun. Ale chtěli jsme se vyhnout situaci, kdy by se přihlásily firmy s cenou nad sto tisíc korun, a neměli bychom výběrové řízení. Jednalo se tedy pouze o oslovení firem, které mají s podobnými pracemi zkušenosti, stanoví se termín a podmínky a bude na nich, jaké nabídky odešlou a zda vůbec," vysvětlil Martin Malý. Výsledná nabídka je i s daní nižší než čtyřicet tisíc korun.

I podle ceny zakázky je zřejmé, že následné odfrézování pařezů není součástí zakázky. Jak ubezpečila Marie Peřinková, město s tím ale počítá, byť to nebude hned. „Budeme to řešit, ale nebude to bezprostředně po pokácení stromů," uvedla. Sanaci pařezů si totiž sjednává město Prachatice až při větším objemu prací. „Dostupná technika se objednává z větší vzdálenosti, proto se objednává ve chvíli, kdy je zakázka větší, aby náklady byly nižší. Jestli to bude ještě letos, to nejsem schopna říct. Je potřeba se na tom domluvit také s odborem komunálních služeb a dopravy," vysvětlila.

Počítá se tak pouze s tím, že se letos zrealizují jen opatření navržená soudním znalcem v loňském roce, tedy kácení povolených stromů a následné ošetření dalších, které znalec navrhl v odborném posudku. Podle starosty by měly výjimku tvořit pouze akutní situace. „Pakliže se chystáme pustit se do rozsáhlejších koncepčních úprav prostoru Štěpánčina parku, jakákoli větší investice před tím, by mohla být následně zmařená, a to by nebylo v intencích zákonné povinnosti města jako řádného hospodáře," dodal starosta.