Vedoucí památkového objektu hradu Zvíkov Aleš Kadlčák pro přípravu expozice čerpal z mnoha pramenů, například v Prácheňském muzeu v Písku, ale také v dobovém tisku. „Napřed jsme si nebyli jistí, zda byl zvon objevený v roce 1946 nebo 1947, protože se v různých regionálních publikacích objevovaly dva letopočty. Pak se v jednom psalo o nálezu z léta 1946," upřesnil Aleš Kadlčák.

Původ zvonu, který pochází z kostelíka svatého Mikuláše z původního podhradí, datují odborníci do období 1400 až 1450. Patří mezi nejstarší zachované zvony českobudějovické diecéze. To, jakou vzácnost mají ve Zvíkovském Podhradí, objevil loni zvonař Michal Votruba při jeho restaurování. Ukázalo se však, že zvon je prasklý a že by jeho další používání mohlo vést k jeho ještě většímu poškození.

To bylo důvodem, proč se vedení obce rozhodlo uspořádat sbírku na výrobu nového a jako důstojné místo, na kterém by mohli lidé starý zvon vidět, je napadl hned hrad Zvíkov. „Nová expozice se opravdu povedla, je tam spousta zajímavostí, které ani místní neznají. Jsme moc rádi, že je zvon právě tam a že si ho může každý prohlédnout," pochválila zvíkovská matrikářka Terezie Bártová.

S využitím prostoru v hradním paláci, který byl přizpůsobený nové expozici, je spokojený i Aleš Kadlčák. „Povedlo se nám tam soustředit hodně informací a věřím, že tam zvon bude na věčné časy. Je třeba, aby ho mohli lidé vidět," dodal.

Smlouvu o zápůjčce zvonu od obce mají podle něj na tři roky, ale je přesvědčený, že se bude dále smlouva obnovovat. „Věřím, že reprezentativnější místo pro jeho umístění nenajdou," konstatoval.

Hrad Zvíkov ale nabízí i další zajímavosti. Například  výstavu kreseb a maleb výtvarnice Radky Ježkové nazvanou Mlčení rozhání temnoty, která potrvá do 10. srpna. Ve vitrínkové galerii Brána je výstava Markéty Filipové s tématem návratu do pravěku, která bude k vidění do 31. července.

V pátek 1. července tu začíná tradiční Zvíkovské divadelní léto, které pořádá Divadelní spolek Prácheňská scéna v Písku. „I když se divadelní představení konají ve večerních hodinách, lidé si na ně zvykli a počítají s nimi. Informují se i o programu. Zatím se nejvíce ptají na hostující Divadlo Schody ze Sušice, které tu uvede hru Záskok Járy Cimrmana, Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka," prozradil Aleš Kadlčák.

Vzhledem k tomu, že kromě zmíněného hostujícího divadla budou všechna vystoupení tradičně v podání Prácheňské scény, mohou využít diváci i společné dopravy z Písku zdarma. Autobus bude odjíždět vždy od Divadla Fráni Šrámka v Písku v 18 hodin. Po představení se mohou do Písku vrátit stejným způsobem. Prodej vstupenek je na místě a začíná třicet minut před začátkem představení.

A na co se mohou diváci těšit letos? V repertoáru divadla bude například Epochální výlet pana Broučka, Bylo nás pět, Dalskabáty,  hříšná ves, Když se zhasne  a nebude chybět ani oblíbený Zvíkovský rarášek a odpolední pohádka pro děti O ševci Ondrovi a komtesce Julince.