Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni je od víkendu slavnější zase o kousek víc. Lenka Merglová Pánková ze Západočeského muzea v Plzni  v bechyňském muzeu poprvé představila knihu, která obsahuje fotografie, popisy a zajímavosti o dílech, která autoři vytvořili ve škole v letech 1884 až 1948.

„Spravuji sbírku porcelánu, skla a keramiky Západočeského muzea v Plzni. Je tam sbírka, která z Bechyně přišla a podíleli se na ní lidé, kteří zde studovali, nebo učitelé, kteří na dílech spolupracovali. Udělala se kolekce a k té sbírce měl vzniknout sešítek s popisky," vysvětluje autorka Lenka M. Pánková okolnosti, které odstartovaly nápad na tvorbu knihy.

Poté, co kontaktovala současného ředitele školy Jiřího Novotného, zjistila, že ve škole se ukrývají další skvosty.

„Říkali jsme si, že by byla ohromná škoda, kdybychom je nevydali jako celek, a začali jsme shánět peníze. Polovinu poskytlo Západočeské muzeum a druhých sto tisíc jsme museli sehnat jinde. Nakonec jsme se dopracovali ke skvělé ceně 275 korun za kus a knih jsme nechali vyrobit sedm stovek. Dnes jsou poprvé v prodeji," vysvětlila Lenka M. Pánková při sobotním představení publikace. Knihu budou prodávat pracovnice městského infocentra v budově bechyňského muzea. 

Snad i po roce 1948

Mezi přítomnými nechyběl ani již zmíněný ředitel školy Jiří Novotný. „Jsem moc spokojený. Je to velmi kvalitní knížka a je v ní spousta věcí, které mají přímou vazbu se školou a které vycházejí z toho, co máme. Taková publikace je krokem k popularizaci naší práce, řemesla a keramiky vůbec. Určitě jsem přesvědčený, že by mohla vzniknout i kniha od roku 1948 do současnosti, ale bylo by to složitější. Rakouský systém dokumentace byl pečlivý a propracovaný, po vzniku republiky už bohužel ne," dodal ředitel střední školy.

Kniha po vernisáži mizela po desítkách. „Spoustu mých přátel na škole absolvovalo, mám z té knihy velkou radost. Koupil jsem si ji také proto, že je v ní velká část historie, kterou mám velice rád," říká Jindřich Řeřábek, jenž si koupenou knihu nechal od její autorky podepsat.

Autor: Veronika Gigalová