Babiš, jenž má s ministrem kultury Danielem Hermanem jednat o tom, kdo zaplatí novou podobu točny, si diskutovanou stavbu prohlédl vůbec poprvé. A možná naposledy stát se totiž zavázal Výboru světového dědictví UNESCO, že scénu odstraní.

Jenže plán skřípe. Novou podobu a umístění otáčivého hlediště určí architektonická soutěž, kterou by město České Budějovice coby vlastník točny mohlo vypsat ještě v létě. Na soutěž samotnou má město vyčleněné čtyři miliony korun, ovšem na výrobu a instalaci nového hlediště městský rozpočet nestačí.

Podle budějovického primátora Jiřího Svobody by se náklady na novou točnu mohly vyšplhat do řádů desítek až stovek milionů korun podle toho, zda hlediště zůstane na současném místě, nebo se přestěhuje.

Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla, které před točnou zajišťuje program, ocenil, že se problematika otáčivého hlediště začala řešit na vládní úrovni a že ministři projednají budoucnost i financování stavby nové scény.

ZdrženíNěkolikaměsíční zdržení v přípravách nové podoby otáčivého hlediště je dáno tím, že Budějovičtí čekali, až zástupci organizace UNESCO nominují zbývající dva členy mezinárodní poroty. Právě ta určí budoucnost scény v Českém Krumlově.

Až ze zahrady českokrumlovského zámku zmizí současné otáčivé hlediště, nová scéna, která vyhledávanou atrakci na stejném či jiném místě nahradí, bude rozebíratelná, případně sklápěcí.

Podle českobudějovického primátora Jiřího Svobody se na tom při nedávné schůzce v Českém Krumlově dohodli zástupci města České Budějovice, které je vlastníkem točny, Jihočeského divadla, jež před hledištěm zajišťuje program, i ministr financí Andrej Babiš. Právě on coby správce státní kasy má pomoci sehnat peníze na novou točnu.

Jak bude vypadat a kde bude stát, vyplyne z chystané architektonické soutěže.

Starosta Českého Krumlova Dalibor Carda Andreji Babišovi tlumočil svůj názor, že vyřešení budoucnosti točny je nad ekonomické možnosti Českých Budějovic, Českého Krumlova i kraje. „Musí zasáhnout ministerstvo kultury a stát," řekl.

Českobudějovický primátor Jiří Svoboda doplnil, že ekonomicky efektivnější je jednoznačně rekonstrukce na místě. „Přitom mezi účastníky schůzky převažoval názor zachovat točnu tam, kde je nyní," řekl Jiří Svoboda.

Jiné mínění by zřejmě měli památkáři, které však podle kastelána českokrumlovského zámku Pavla Slavka nikdo nepozval. „Nikdo nám nedal vědět, Andreje Babiše přivezli skoro inkognito. Už si na to zvykám, že v posledních deseti letech nechce politická reprezentace k tomu, co se děje v zámecké zahradě, jíž jsem správcem pod vedením Národního památkového ústavu již 26. rokem, slyšet žádný odborný oponentní nebo jiný hlas, náměty, upozornění, co je vhodné či nevhodné," posteskl si kastelán.

Ještě dříve než modernější podobu točny ale bude nutné řešit technické zázemí pro herce. Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek připomněl, že Bellarii v zámecké zahradě už pro tento účel nebude možné po rekonstrukci památky využívat.

Jiří Svoboda řekl, že nové technické zázemí, bez něhož se divadlo neobejde, musí Budějovičtí vytvořit v jiných prostorách v součinnosti s městem Český Krumlov.