Zájemci budou mít příležitost prohlédnout si lesovnu, kde od roku 2011 sídlí lesní správa a infocentrum. „Každý se zde může seznámit s historií i současností píseckých lesů. Postupně zde vzniklo přirozené centrum enviromentálního vzdělávání pro všechny věkové vrstvy mládeže," připomněl Václav Zámečník, ředitel Lesů města Písku.

K slavnostním okamžikům zítřejšího dne bude v 10 hodin jistě patřit otevření naučné stezky Od semínka k bydlení. Stezka má deset zastavení a začíná u sluneční luštírny. „Jde o tradiční název a zařízení slouží k získávání semen. Nasypou se sem šišky, které se působením slunečních paprsků otevírají a semena vypadávají," vysvětlila Martina Skřivanová, vedoucí lesní pedagogiky společnosti Lesy města Písku.

Ke stavbě neexistuje žádná dokumentace, jediná historická fotka pochází z roku 1938. Semínka se tu získávají dodnes – především z jedlí píseckých lesů.
Na stezce se zájemci dále mohou seznámit s tím, jak ze semínka roste strom, jak se dřevo těží a následně zpracovává. „Protože stezka je určena hlavně malým dětem, je zčásti interaktivní. Spíše než text jsou zde barevné obrázky," dodala Martina Skřivanová.

Návštěvníci dále uvidí práci s motorovou pilou a vyřezávání sochy. To předvede student písecké lesnické školy Zdeněk Komárek, synovec vicemistra světa v dřevorubeckém sportu Martina Komárka z Milevska. Zdeněk Komárek není jediným studentem lesnické školy na této akci. Ukázky ze své činnosti předvedou kynologové a sokolníci.

Výčet programu ještě nekončí. Připravuje se například lukostřelba se skauty a děti mají příležitost jezdit na koni.

Při loňském ročníku vzbudilo velkou pozornost návštěvníků pálení dřevěného uhlí tradiční technologií. „Také letos přijedou manželé Lenka a Jiří Kmoškovi se svými syny ze Spolku archaických nadšenců a již zítra začnou se stavbou milíře, který v neděli kolem deváté hodiny zapálí," doplnila Martina Skřivanová.

Milíř se začne rozebírat za týden v sobotu 17. září a zájemci si mohou odnést kousek dřevěného uhlí do svých domovů.