Obec Studená bude po bezmála čtvrt století končit s partnerským městem v nizozemském Beemsteru.

Jak uvedl starosta obce pod Javořicí Vítězslav Němec, radnice dostala dopis od nové beemsterské starostky, jehož obsahem je odůvodnění k ukončení tohoto oficiálního partnerství mezi oběma obcemi, které bylo uzavřeno v roce 1992. Nová starostka v dopise argumentuje tím, že se změnila doba a body v partnerské smlouvě, jako je výměna znalostí či navázání přátelství a podobně, již byly splněny a taková smlouva je přežitkem.
„S ukončením smlouvy jsme souhlasili. Je pravdou, že dnes již má mladá generace úplně jiné možnosti než po revoluci, kdy byl každý lačný podívat se někam do světa. Beemster je vzdálen tisíc kilometrů, takže je to i finanční otázka," vysvětluje starosta.
Na začátku spolu spolupracovali hasiči, fotbalisté, škola a další spolky. Zastupitele navštěvovali Beemster jednou za volební období.
„Naposledy jsme tam byli vloni, kdy končil starosta a novou starostku už neznáme," doplnil Vítězslav Němec s tím, že ve Studené mají i Beemsterskou ulici či Holandský penzion.
Naopak své portfolio partnerských měst rozšiřuje například Jindřichův Hradec. Po dlouholeté spolupráci s Neckargemündem v Německu a rakouským Zwettlem schválili na přelomu přelomu roku hradečtí zastupitelé také partnerství se zástupcem Ruské federace, a to Krasnoufimskem ze Sverdlovské oblasti. Tento krok se nicméně nesetkal zejména v opozičních lavicích s přílišným pochopením.

Představitelé pravice upozorňovali na jeho nevhodnost vzhledem ke stávající mezinárodní situací a napjatými vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií. Tím ale výčet zdaleka nekončí, neboť město nad Vajgarem se nejspíše chystá podepsat i další partnerské smlouvy, jak už ostatně odsouhlasila rada města. Nejnovějšími kandidáty na navázání přátelských styků jsou Dunajská Streda a maďarské město Sárospatak.
„Vzhledem k tomu, že jsou jak město Jindřichův Hradec, tak město Sárospatak společně zapojeny do projektu Rákóczi – Evropská kulturní cesta, vzešel při první návštěvě tohoto města podnět od maďarské strany k přátelství obou měst v podobě partnerství. Příští pátek se v polské Jaroslawi uskuteční další konference k projektu za přítomnosti obou starostů, jak Stanislava Mrvky, tak Janose Árose ze Sárospataku. Zde dojde k osobnímu setkání a dalšímu jednání o partnerství obou měst," vysvětlila tisková mluvčí jindřichohradecké radnice Karolína Průšová.
Záměr uzavřít partnerství s Dunajskou Stredou pak prý vyplynul ze společné historie obou našich států.
„Vzhledem k tomu, že Jindřichův Hradec ještě nemá své partnerské město na Slovensku, bylo naším záměrem zjistit, které z vhodných měst na Slovensku by mělo zájem o spolupráci. Oslovili jsme Dunajskou Stredu dopisem, v němž starosta Stanislav Mrvka seznamuje primátora města Dunajská Streda se svým eventuálním záměrem navázat partnerskou spolupráci," objasnila tisková mluvčí. Dodala, že tento návrh se na slovenské straně setkal s pochopením.
„Zoltán Hájos, primátor města Dunajské Stredy, nás informoval o tom, že ho městské zastupitelstvo na svém listopadovém zasedání pověřilo vedením dalších jednání, která by směřovala k navázání partnerství obou měst," doplnila Karolína Průšová.