Pozici ombudsmana radnice pravděpodobně zřizovat nebude. Nedávno to na setkání s novináři řekl starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). „S nástupem Vladimíra Stronera do funkce tajemníka se ukázalo, že zřízení této funkce není nezbytné. Pro občany z toho vyplývá zásadní skutečnost, a tou je bezchybně pracující úřad jako jeden celek."

Podle jeho slov tajemník se všemi odbory průběžně projednává jejich pracovní procesy, včetně odborných konzultací. „Pokud by občan jako klient nabyl dojmu, že jeho žádost není relevantně vyřízena, doporučuji ihned návštěvu kanceláře tajemníka úřadu, kde je možné zcela legitimně a bez obav projednat danou problematiku a společně nalézt řešení," dodává starosta města.

Opozice ale už při prvních zmínkách o této funkci záměr kritizovala. „Nemá ani opodstatnění v zákoně, takže jak se ukázalo, naše kritika byla na místě. Kromě toho si smyslíme, že šlo o vytvoření místa pro svého člena, zastupitele Josefa Zocha," uvedl Radek Sosna (Jihočeši 2012).

Josef Zoch (Strakonická Veřejnost) ale tvrdí, že s ním nikdo na toto téma nemluvil. „Padlo moje jméno, ale nic víc. Spíše to byly určité spekulace," zmínil. Podle něj bylo mnohem důležitější, že šlo o zcela bezplatnou službu pro občany města při první fázi jednání mezi nimi a radnicí. „Mnoho lidí neví jak postupovat, na koho se obrátit. Spíše bych tuto osobu nazval poradcem," dodal Josef Zoch.

Podle něj ale není vyloučeno, že do budoucna podobná pozice vznikne.

Ombudsman- Mimosoudní kontrolní úřad, který je státem pověřen k řešení stížnosti jednotlivců na jednání veřejné správy.
- Slovo i institut vznikl ve Švédsku, kde byl ombudsman pověřen králem dbát na správné chování úředníků. Hromadného rozšíření se dočkal ve 2. polovině 20. století, v současné době je tento institut v různých formách rozšířen téměř ve 100 státech světa.
- V některých zemích je institut oblíbený natolik, že existují i na nižších úrovních státu, samosprávy či dokonce mimo státní struktury, např.ve firmách.