"K požáru operační důstojníci vyslali profesionální hasiče ze stanic Písek a Milevsko a svolali jednotky SDH obcí Mirovice, Čimelice, Hrejkovice a Kostelec nad Vltavou. Zároveň k přehradě vyjeli v rámci mezikrajské výpomoci ze Středočeského kraje dobrovolní hasiči obcí Petrovice a Zalužany. Operační středisko HZS Jihočeského kraje vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu," uvedla tisková mluvčí jihočeských profesionálních hasičů Vendula Matějů.

Požár podle ní zasáhl výletní parník typu „maďarka", který byl na vodě, ale již ukotvený v přístavišti. Na lodi nebyl nikdo z cestujících osob. Požár se ještě před příjezdem hasičů pokusili hasit tři členové posádky, ale požár byl nad jejich síly. Rychle se rozšířil prakticky po celé palubě a ničil celou nástavbu lodě. Zasahující hasiči prověřili, že na lodi již skutečně není žádná osoba, a zároveň okamžitě zahájili hasební práce. Z lodi vynesli jednu dvoukilovou propanbutanovou láhev. Zásah jednotky vedly v dýchací technice. Krátce po půl deváté večerní velitel zásahu nahlásil, že požár je pod kontrolou a část dobrovolných jednotek odeslal zpět na jejich základny. Úplně uhašen byl požár ve 21.02 hodin.

V nádržích lodě zůstalo přibližně 400 litrů nafty. Únik do vody nebyl zjištěn. Hasiči řešili, zda naftu z nádrží odčerpat. Prověřili, že nádrže jsou zajištěné, k úniku nemůže dojít. Hasiči proto po dohodě s majitelem lodi naftu neodčerpávali, odčerpání nádrží si majitel zajistí v následujících dnech bez pomoci hasičů.
Zdravotníci ZZS na místě ošetřili dvě zraněné osoby – kormidelníka a kapitána lodi, kteří prvotně zkoušeli požár uhasit.

Příčina vzniku požáru je v tuto chvíli v šetření. Vyšetřovatel HZS společně s Policií ĆR bude v šetření pokračovat v následujících dnech. Předběžná výše vzniklé škody byla na shořelé nástavbě lodi stanovena na dva miliony korun, hasiči svým rychlým zásahem uchránili majetek v hodnotě pěti milionů korun.