Vodák jede Lužnicí a občas ho zastaví padlý strom, který brání průjezdu. Takovou situaci zná asi každý. Jeden takový mohutný se teď navalil do řeky v Táboře, zhruba proti čistírně Na Mělké.

Povodí Vltavy teď musí najít vlastníka pozemku, na němž strom rostl.

Vedoucí provozního střediska ve Veselí nad Lužnicí Roman Vágner ale říká, že v drtivé většině jdou náklady za likvidaci z jejich rozpočtu. „Stav řeky kontrolujeme průběžně formou pochůzek, především na jaře a na podzim. Pokud narazíme na překážky jako jsou například vývraty stromů, snažíme se zjistit, kdo je jejich vlastníkem. S tím pak vstupujeme v jednání o jejich odstranění," upřesnil k postupu a dodal, že pokud je odstranění vzrostlého stromu nad možnosti majitele, poskytnou techniku.

Pro vodáky je strom do jisté míry nebezpečný. Přiblížit se k němu v proudu řeky bokem lodi, většinou to končí koupelí. Není-li posádka dostatečně obezřetná, může prožít i podstatně krušnější chvíle. Větve padlého stromu totiž sahají až ke dnu, z nichž se dostat není zrovna lehké. Každý by měl na takovou překážku raději upozornit.

„Za taková upozornění od lidí jsme vděčni," říká Roman Vágner. Nehrozí totiž jen nebezpečí při sjíždění řeky, ale i riziko, že se o strom budou zachytávat další věci a tvořit zábrany.