Nezakládali si na získání určité stuhy, zkrátka pojali prezentaci své obce všeobecně a vydařilo se. Získali třetí místo. I když určité zklamání z místních cítit je. „Účastnili jsme se už po šesté, tak jsme se chtěli umístit lépe, než kdy dříve, nebo získat novou stuhu," upřesňuje starosta Drahonic Václav Vokáč.

Podle starosty se dříve do prezentace zapojovaly hodně děti, letos si přípravy vzali z velké části na starost i dospělí z Drahonic a Albrechtic. Ředitelka mateřské školy Jitka Tomanová dodává: „U těch starších spoluobčanů je cítit sounáležitost s obcí, berou si takové věci za své. Zkrátka jsou to patrioti."

Podle Václava Vokáče bylo během dne vše „na pohodu". „Nebylo třeba něco dlouze vysvětlovat, porota zde byla už po šesté a složení se za tu dobu moc nezměnilo, všichni nás dobře znají."

Ovšem jedna změna byla, a to že se komise letos poprvé podívala i do drahonické pražírny kávy manželů Daniely a Václava Prokopových. Pražírna je známá tím, že zaměstnává zdravotně postižené z DOZP Osek. „Máme tu roli, že dáváme rádoby zázemí a metodickou podporu postiženým," říká Daniela Prokopová. Chlapci z Oseka, jak se jim v Drahonicích říká, si pro porotu též připravili hudební vystoupení.

Odměna přišla, jak to tak bývá, až po vykonané práci. „Myslím, že to nejlepší z celého dne přišlo až potom, kdy porota odjela. Všichni jsme poseděli, zazpívali si a bylo to fajn. V tu chvíli jsem cítil ten patriotismus, to nadšení. Celá prezentace byla skvělá díky všem, kteří se účastnili," chválí starosta Václav Vokáč.

O přihlášení do dalšího ročníku se v Drahonicích teprve rozhodne.