„Letošní sezona byla špatná, počasí nám nepřálo," potvrdil Tomáš Novák, ředitel příspěvkové organizace sportovního zařízení města České Budějovice.

Na Českobudějovicku je celkem sedm venkovních plováren, které letos pro návštěvníky otevřely své brány. Jako hodně špatnou zhodnotil uplynulou sezonu i správce plovárny v Horní Stropnici Radek Pileček.  „Troufnu si říct, že 75 procent návštěvníků, kteří k nám tradičně chodili, je pryč," posteskl si.

Trochu jinak na tom byli snad jen na přírodním koupališti v Borku. Tady letos totiž otevřeli poprvé. Letošní sezona tak pro místní byla spíše zatěžkávací zkouškou. „Koupaliště jsme otevírali až 12. července. Do 10. srpna to celkem šlo, přišlo okolo 13 tisíc návštěvníků," řekl starosta Borku Jaroslav Novák.

„Kdyby bylo počasí jako v loňském roce, určitě by sezona byla lepší, ale nemůžeme si stěžovat. Tato sezona pro nás byla spíše testovací. Ukázalo se, že koupaliště funguje dobře, takže jsme spokojeni," dodal Jaroslav Novák.

„Loni bylo asi 20 dnů horka. Letos by se dny, kdy bylo tepleji než 30 stupňů, daly spočítat na prstech jedné ruky. Celý srpen jsme klidně mohli mít zavřeno," říká správce plovárny v Horní Stropnici Radek Pileček.

„Vzhledem k počasí byla sezona mnohem horší než loni," hodnotí provozní plovárny 
v Hluboké nad Vltavou Roman Rákosník. „Ještě v červnu a červenci to vypadalo dobře, ale v období od 10. srpna do 4. září tady nebyla v podstatě ani noha," dodává Roman Rákosník.
Jinak tomu nebylo ani na přírodním koupališti Lazna 
v Borovanech. Tady zaznamenali oproti loňsku jen třetinovou návštěvnost. „Tuto sezonu hodnotím jako slabší," říká správce přírodního koupaliště Martin Filek.

V Olešníku se návštěvnost oproti loňsku snížila na polovinu. „Letošní sezona nebyla samozřejmě nic moc, asi jako všude," míní starosta Olešníku Jaroslav Pavlica. „Mohlo  to být sice lepší, ale nenaříkáme. Voda byla bezvadná, lidé spokojení, jen to počasí nepřálo. Ale tak příští sezonu to snad bude lepší," věří.

Týn příští rok

Do zdárného konce se blíží stavba nové letní plovárny 
v Týně nad Vltavou. Třebaže prostor minulý týden po deštích spíše evokoval představu bahenních koupelí, podle Jana Uhlíře, stavbyvedoucího společnosti OHL ŽS, která někdejší koupaliště rekonstruuje, je již v dohledu zkušební napouštění nového bazénu.

„Hotová je hrubá stavba objektu šaten a dalšího zázemí, pod kterým je vybudovaná úpravna vody. Teď už se pracuje na omítkách. Už máme vodoinstalaci a elektroinstalaci. Dokončujeme samotný nerezový bazén," shrnul Jan Uhlíř postup prací.

„Vana bazénu už má hotové stěny, chlapi dokončují dno, pak se budou osazovat atrakce pro děti. Pro tobogán jsou připravené patky i prostor pro sjezd do bazénu. Patnáctého září už by se měl bazén zkušebně napouštět," doplňuje 
k dalším plánům.

Ještě letos by stavebníci měli stihnout i zatím opomíjené zemní práce, dokončit druhou etapu kanalizace. 
„V zemi už jsou i všechny trubní rozvody pro technologii bazénu, zbývá jen propojit krátký úsek do úpravny vody pod šatnami," naznačuje stavbyvedoucí.