Kromě Strakonicka a Českokrumlovska existují i další lokality s výraznějším ohniskem nákazy. „Vysoký výskyt je též na Táborsku. To jsou letos oblasti, kde hrozí evidentně nejvyšší riziko nakažení klíšťovou encefalitidou. Proto vyzýváme ty, kteří se vypraví do přírody za sportem nebo na houby, aby především v lokalitách těchto okresů byli obezřetní a dodržovali zásady prevence před napadením klíštětem," uvedla.

V porovnání s loňskem se zvedl i výskyt lymské boreliózy. Letos hygienici zaznamenali 110 případů, což je o 24 více než před rokem. Za poslední týden přibylo šest nových pacientů s tímto onemocněním.

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují zvýšené teploty, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.