„Začínali jsme v uvolněném duchu, která k Francii patří. To nikdo netušil, co se stane," vypráví starosta města Vladimír Hokr.

On sám má v této zemi řadu dobrých přátel a hned, jak se o teroristickém útoku v Paříži dozvěděl, zjišťoval, zda jsou v pořádku. „Nikdo nebyl přímo zasažen, ale zažili obrovský šok. Ještě jsem nemluvil se známou, která u nás byla na stáži a bydlí v Paříži. Další přátelé žijí asi sto třicet kilometrů severně od Paříže, na jednu stranu daleko, na druhou ale na cestě teroristů mezi hlavním městem a Belgií. Dost možná, jak se pak ukázalo, jim projížděli kousek od baráku," krčí rameny.

„Jsou hluboce zasaženi tím, co se stalo, to, co viděli prostřednictvím záběrů z míst tragédie, je pro ně těžko pochopitelné a vyvolává v nich i velké obavy. Útoky chápou mimo jiné i jako napadení svých tradičních národních hodnot," shrnuje Vladimír Hokr bezprostřední reakce svých známých z Francie.

Sám pak dodává: „Je to problém, který daleko přerůstá rozměry Francie. Na jedné straně máme krásně otevřené hranice, pak si ale skupina bláznů odjede z Belgie jen tak střílet do Paříže a zase se vrátí domů. Je třeba si uvědomit, že hrozba podobných událostí je stále reálná. Je pochopitelné, že teď budou mít lidi strach. Ani já už asi nikdy nezažiju ten pocit svobody a klidu u Eiffelovky, kam jsem léta jezdil s turisty jako průvodce, " lituje.

A není sám. Lidé v Nových Hradech už o víkendu spontánně uctili památku obětí teroristických útoků v Paříži. Na úvod sobotního koncertu v rámci Dnů francouzské kultury společně po vzoru fotbalových fanoušků evakuovaných ze stadionu zpívali Marseillaisu, scénu doplnili o symbolické svíčky a neblahé události si připomněli i při pondělní přednášce o Francii. „Domnívám se, že se mohlo jednat o provokaci namířenou proti Arabům, snahu radikalizovat společnost," zmínil například na úvod přednášející a autor unikátní fotografické výstavy o Francii Milan Koželuh.