Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž podváděl s telefonáty s vyšším tarifem

Petr S. (35) z J. Hradce podnikal v reklamní činnosti a mediálním zastoupení. Od 2. července 2007 do 30. června 2008 nechal v různých tiskovinách a na teletextu Novy zveřejnit inzerát, že produkční hledá nové tváře na foto a videoprodukci a film.

18.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Jelínek

Vyzýval dívky, ženy, muže, páry ve věku od 18 do 80 let a sliboval vysoké výdělky bez registračních poplatků.

Zájemci měli volat na čtyři „normální" telefonní čísla. Na nich jim sdělil zpravidla prostřednictvím hlasové schránky, že musejí volat jiné číslo. To si zřídil jako  audiotextovou linku u Českých radiokomunikací. Volající přitom neupozornil, že jde o čísla se zvýšeným tarifem hovorného 70 a 95 korun za minutu. Úmyslně přitom hovory prodlužoval dotazy po osobních údajích, protože radiokomunikace mu vyplácely odměny podle počtu spojení a provolaných minut. 56 důvěřivců tak poškodil celkem o 166 886 korun – hovory je stály od 285 do 8170 korun…

Obdobné inzeráty Petr S. podal také od 1. července do 31. prosince 2009 („seriozní jednání zaručeno, distribuce určena do zahraničí"). Nechal také vylepit po ČR nabídku práce na zavolání na mobil nonstop s „normálním" číslem a na něm volající opět odkazoval na jiné linky, přičemž opět podle soudu zamlčel informaci o tom, že jde o čísla zpoplatněná vyšším tarifem. Věděl přitom, že volajícím žádnou práci neposkytne. Tak způsobil čtrnácti lidem škodu 29 163 Kč.

České radiokomunikace mu v sedmi plněních vyplatily celkem 595 708 korun.

Posléze jako podnikatel ve zprostředkování obchodu a služeb získával na základě smlouvy o zprostředkování se dvěma firmami zájemce o uzavření úvěrových smlouv s těmito společnostmi.  Neinformoval je, že podepisují jen zprostředkovatelskou smlouvu, uváděl je v omyl, že úvěr už mají schválený, že jej dostanou do čtrnácti dnů, a inkasoval od nich poplatek 7980-7990 korun s ujišťováním, že jde o zálohy, které jim s poskytnutím úvěru budou vráceny. Při tom si byl vědom, že úvěr schválený nemají a že inkasovaná částka je nevratná. Tak obohatil společnosti na úkor 27 „nachytaných" klientů o celkem 216 580 korun. Z nich získával provize.

Okresní soud v J. Hradci k věci vyslechl mj. řadu poškozených. Někteří uvedli, že byli informováni a věděli, že reagují prostřednictvím služby s vysokým tarifem; v těchto případech soud Petra S. obžaloby zprostil. V dalších případech žalované útoky vyčlenil k samostatnému projednání.

Nikoho neoklamal?

Obžalovaný mínil, že se nedopustil žádného protiprávního jednání. Tvrdil, že informace o zvýšeném tarifu volání byla v audionahrávce obsažena (její znění se nepodařilo  zajistit). Soud připomněl, že ta ale následovala až po třinácti či více opakováních daného čísla, takže volající dost pochopitelně nevyčkali na konec. Obžalovaný na to uvedl, že nevyslechnutí nahrávky až do konce nemůže jít k jeho tíži. Dalším jeho argumentem bylo, že je obecně známo, že čísla začínající devítkou jsou se zvýšeným tarifem.

K poslední skupině žalovaných útoků tvrdil, že na základě smluv s poskytovateli nebankovních půjček nechával zájemcům o úvěry řádně podepsat právně bezvadné zprostředkovatelské smlouvy, a že byli o podmínkách úvěrů řádně informováni. Po kontaktování si dohodli osobní setkání a kromě dalšího od nich vybral provizi, z níž mu náleželo 1500 korun.

Okresní soud uzavřel, že i pokud informace o vyšším tarifu volání v audionahrávce byla, podvodný úmysl obžalovaného lze spatřovat už v tom, že tomuto sdělení předcházelo třináctinásobné opakování čísla, které mají vytočit – jistě ne jen kvůli snadnějšímu zapamatování. Obviněný musel předpokládat, že mnozí nahrávku do konce nevyslechnou a zavěsí. Mnozí poškození to také potvrdili.

K argumentaci o všeobecném povědomí o „drahých" číslech začínajících devítkou soud připomněl, že mezi volajícími byla řada lidí s potřebou si přivydělat, důchodci atd., kteří o „záludnosti" tarifu nic nevěděli. K nabízení zprostředkování práce soud poukázal na další kroky obviněného – zájemce odkazoval na blíže neurčenou agenturu v Praze, ale poškození se tam nic nedozvěděli a na další schůzky s nimi se nikdo nedostavoval.  Jediným cílem jeho hovorů bylo vést je kvůli provizico nejdéle, často „dotazníkovou" formou, takže některé trvaly i desítky minut.

Okresní soud obžalovanému uložil za tyto podvody úhrnný trest odnětí svobody na dva roky a čtyři měsíce s výkonem podmíněně odloženým na čtyři roky s ohledem. Má také povinnost uhradit podle svých sil způsobenou škodu a speciální povinnost k její náhradě v případě lidí, kteří řádně nárok na náhradu škody uplatnili.

Proti rozsudku se odvolala státní zástupkyně, která navrhla Petr S. již nepodmíněný trest. Poukazovala na dlouhou dobu, po kterou skutky  páchal,  na množství poškozených a výši škody, i na to, že neprojevil ani náznaky lítosti. Podmíněný trest je nepřiměřeně mírný, bylo by třeba omezit jeho osobní svobodu, aby tak poškození dostali satisfakci a jemu bylo zamezeno opakovat trestnou činnost, mínila. Státní zástupce intervenující u odvolacího jednání navrhl uložit Petru S. i trest zákazu zprostředkovávání finančních služeb.

Obhájce JUDr. Jiří Mach polemizoval se závěrem soudu o údajném porušení zákona o ochraně spotřebitele jeho klientem. Připomněl, že podle něj je prodávající povinen informaci o ceně výrobků či služeb vhodně zpřístupnit. O tom, že umístění informace o ceně na konci audionahrávky je jejím zpřístupněním, jistě není pochyb a úvahy lze vést jen o tom, zda je zpřístupněním vhodným, popřípadě zcela nevhodným, mínil dr. Mach.

Mohli se bránit?

Nahlédl pak případ ze širší stránky. „Ideologie panující ve společnosti a publikovaná jejími elitami orientuje občany tak, aby v prvé řadě oni sami byli strážci svých zájmů," uvedl. Přitom je vydávána řada právních předpisů ve formě, jíž občané nerozumí, což má pro ně následně  mnohdy fatální důsledky. Uvedl příklad - řada ustanovení občanského soudního řádu, správního řádu a správního řádu soudního o doručování rozhodnutí či předvolání vede k faktickému zániku pohledávek neuplatněných v insolvenčních řízeních pouze proto, že věřitel se o jejich zahájení vůbec nedozvěděl, protože opomenul pravidelně sledovat na internetu údaje insolvenčního rejstříku. Obžalovanému připadá málo korektní, aby stát odkazující občany na jejich péči a vlastní iniciativu na druhé straně ústy soudu vykládal ustanovení netrestního práva extremně extenzivním způsobem.

Obhájce dále mínil, že zájem lidí právě o foto- a videoprodukce svědčil o jejich orientovanosti a sběhlosti v dané oblasti a nešlo tedy většinou o osoby, na něž by měl být brán zvláštní ohled, řekl.

V případě zprostředkovávání  smluv se zájemci o úvěry dr. Mach zdůrazňoval,  že firmy, které při sjednání smluv obžalovaný zastupoval, se zavazovaly nikoliv úvěr poskytnout, ale vyvíjet činnost směřující k tomu, aby zájemce získal příležitost s třeti osobou smlouvu o úvěru uzavřít. „Žádný z poškozených nebyl handicapován natolik, aby nebyl sto návrhy smluv si přečíst a na základě jejich textu se rozhodnout, zda smlouvu uzavře či nikoliv," řekl.

Zájemcům zůstal stejnopis uzavřené smlouvy a pokud si ji nepřečetli před podpisem, nic jim nebránilo v tom, aby od takové smlouvy odstoupili podle občanského zákoníku.

Obhájce proto navrhl rozsudek zrušit a Petra S. obžaloby zprostit.

Krajský soud ale jen upravil formulaci jedné skutkové věty. Trest odnětí svobody na dva roky a čtyři měsíce s výkonem podmíněně odloženým na čtyři léta s dohledem obžalovanému ponechal.  Zakázal mu dále zprostředkovávání finančních služeb, zaměstnání a jiné výdělečné činnosti na pět let.

Protože na Petra S. je třeba hledět, jako by dosud odsouzen nebyl, má i odvolací soud zato, že dostatečným trestem pro něho je sankce ještě podmíněná ve výměře nad polovinou sazby se zkušební dobou téměř na horní hranici, zvláště je-li provázena povinností k náhradě škody a zákazem činnosti.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

18.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mráz na podzim. Ilustrační foto.
3

Následující čtyři týdny budou teplotně mírně nadprůměrné

Plameny v sobotu dopoledne zachvátily motorest v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ.
AKTUALIZOVÁNO
4

VIDEO: Kvůli požáru motorestu byly uzavřeny pumpa i dálnice D10

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

Minerály z Pákistánu, Peru nebo třeba Mexika si nadšenci tento víkend prohlížejí na brněnském výstavišti. V pavilonu B začala v sobotu výstava Minerály Brno.

Zimbabwe slaví, že Mugabe padne, ten ale odstoupit nechce

/VIDEO/ Tisíce Zimbabwanů vyšli do ulic hlavního města Harare, aby oslavili armádu, která odstavila prezidenta Roberta Mugabeho, a současně vyzvali třiadevadesátiletého diktátora, aby konečně rezignoval. Ten ale stále odmítá podobné prosby vyslyšet.

Nepodléhejte panice, vyzval vůdčí politické strany německý prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval politické strany, které se snaží vytvořit novou vládní koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové, aby se nezabývaly panickými debatami o nových volbách.

AKTUALIZOVÁNO

U Bělče se srazila dvě auta. Dva lidé zemřeli, další tři transportoval vrtulník

V lesním úseku poblíž obce Běleč na Kladensku se v sobotu patnáct minut před 17. hodinou čelně srazila dvě osobní auta. Nehoda má tragické následky: dva mrtví a tři zranění lidé. Po nehodě zůstaly osoby zaklíněné ve vozidlech. Na pomoc jim proto okamžitě letěl vrtulník. Pro dva z nich už bohužel zbytečně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT