Pokus o dotační podvod by měl spadat do období zhruba před pěti lety, kdy hotel vlastnila společnost Tomáše Matyše. Obvinění si vyslechl čtyřicetiletý muž, který se měl pokusit společnost neoprávněně obohatit při žádosti o dotaci z ROP na modernizaci hotelu.

„Úmyslně však uvedl nepravdivé údaje, a také částku na projekt záměrně navýšil na zhruba 60 milionů," uvedl mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner s tím, že doložil i povinné finanční krytí projektu. Firma, která se za něj zaručovala, ale deklarovaných 77 milionů na účtech neměla a obviněný to podle kriminalistů musel bezpečně vědět. „Byl totiž jednatelem i této společnosti, takže v podstatě ručil sám sobě," upřesnil Jiří Matzner. A aby to obviněný ještě pojistil, lhal i v čestném prohlášení.

Dotace měla být necelých 30 milionů, o tuto částku tak mohl poškodit úřad Regionální rady, která dotace rozděluje, a zároveň i finanční zájmy Evropské unie.

Druhým obviněným je muž (55) ze Soběslavska, a to za poškození finančních zájmů EU. Jako nástupnický jednatel společnosti Palcát club & bar, na kterou měla dotace z ROP dotéct, pokračoval v práci na jejím získání. Také on měl uvádět nepravdy a ručit za peníze sám sobě.

Nezametli stopy

„Když jsem hotel koupil, všechno běželo. Dotaci jsem ale nepoužil, protože oni už ji nenačerpali," říká současný vlastník hotelu Jiří Jeníček, který s kauzou nemá nic společného.

Obvinění po sobě ani pořádně nezametli stopy. Kriminalisté tak při prohlídce nebytových prostorů objevili několik stavebních rozpočtů, ze kterých je patrné, že rekonstrukci účelově navýšili, podle znalci si chtěli přijít na zhruba 20 milionů korun.

Když maltézská firma táborský Palcát v roce 2007 prodala, získala ho firma FM Tábor Tomáše Matyše. Později většinu této firmy získala táborská firma Daich Miroslava Dastycha a nakonec ji před třemi lety koupil Jiří Jeníček. Tomáš Matyš ve své době zároveň založil společnost Palcát club & bar, která měla být příjemcem dotace z EU na rekonstrukci hotelu. Tuhle společnost později koupila soběslavská firma Jihostav a jednatelem se podle obchodního rejstříku stal Jiří Kroupa. Dalším jejím majitelem se stal Jiří Jeníček, společnost Palcát club & bar je v hotelu v nájmu.