„Jelikož sídlíme v Protivíně, dala jsem ohledně pracovních nabídek možnost téměř výhradně lidem z Protivína a okolí," konstatuje ředitelka zařízení Jolana Marušková s tím, že devadesát osm procent zaměstnanců je odtud.

„Samozřejmě pokud jde o specializované pracovníky, ty jsem musela vzít odjinud, jelikož v Protivíně nejsou. Jedna sestra je třeba z Písku, některé z Vodňan," řekla ředitelka. O práci se podle jejích slov přišlo ucházet sedmdesát lidí, zařízení ve finále zaměstná kolem třiceti.

Jednou z těch, kteří zde našli práci, je Jana Hrdinová z Protivína. „Dozvěděla jsem se o tom náhodou od kamarádky, tak jsem se sem šla představit a práci získala. Jsem ráda, že jsem našla zaměstnání v místě bydliště, protože v Protivíně jinak moc pracovních příležitostí není, snad kromě restaurací. Je dobře, že tady zase něco je," zmínila Jana Hrdinová.

Pomněnka Protivín je registrovaným zařízením od 1. června a v pondělí začne přijímat uživatele. „Máme registr téměř plný. Podobných zařízení je totiž stále nedostatek, a to nejen na Písecku. Je to obecně velký problém," uvedla Jolana Marušková, která posledních osm let pracovala v podobných zařízeních na vedoucí pozici.

Kapacita domova je padesát až padesát dva lidí a specializuje se především na Alzheimerovu nemoc, Huntingtonovu chorobu či různé typy demencí. „Zvláštní režim tkví v tom, že musíme mít více specializovaných zaměstnanců, abychom se klientům mohli naplno věnovat. Budeme se snažit udržovat je v důstojném životě a organizovat pro ně třeba i nějaké akce, aby měli ještě nové zážitky," podotkla ředitelka domova a doplnila: „Výjimeční jsme podle mě navíc v tom, že tady máme plně vybavené rehabilitační centrum."

Pomněnka vznikla v objektu bývalého penzionu, protože je to podle ředitelky ideální budova na ideálním místě. „Máme tady zahradu, navíc je to ve městě, ale přesto je tu klid. Lepší prostory jsme si nemohli přát," dodala Jolana Marušková. V příštím roce by ráda pořídila ještě plošinu sloužící vozíčkářům.