Kovový kruh o průměru osm metrů s vodní plochou uprostřed a upravená plocha okolo. Tak vypadá vítězný návrh na českobudějovický pomník letcům. Má uctít památku těch, kteří v letech 1939 – 1945 bojovali za svobodu Československa ve 2. světové válce.

Letce také připomenou jejich jména umístěná přímo na kovovém objektu. Hlavním motivem pomníku ale má být nebe, ve kterém piloti bojovali. „Chtěli jsme, aby, když se někdo podívá dolů na vodní hladinu, aby se tam odráželo hlavně to nebe," říká Štěpán Řehoř z pražského ateliéru H3T architekti, jehož členové se na přípravě návrhu podíleli.

„My jsme architekti, nejsme sochaři. Proto jsme zvolili odkaz na to nebe," zdůraznil ohledně pojetí pomníku Štěpán Řehoř a doplnil, že to byl pro autory tak silný motiv, že o jiné variantě ani neuvažovali.

Tým vedl Eugen Řehoř.  „Dávali to dohromady mladí, já jsem u toho byl takový staršina," zmínil Eugen Řehoř a dodal, že návrh pomníku je nyní ideou, u které zbývá dořešit drobné jednotlivosti. Například velikost písmen a způsob jejich umístění na kovovém válci, který bude jen jen 80 centimetrů vysoký.

Kovový válec, který se svažuje do středu, bude ze speciální slitiny oceli. Ta se nechává na povrchu zreznout, ale dále již nekoroduje. Pro dílo budou charakteristické tři kruhy – vodní hladina uprostřed válce, viditelná část válce a pochozí plocha kolem něj – jde o připomínku tří kruhů, které měly na trupu a křídlech jako výsostné znaky letouny britské RAF.

Právě letcům, kteří létali v RAF chtěl pomník především věnovat jeho hlavní iniciátor Vladimír Vopalecký. Ten je ale vybranou variantou zklamán. „Byli jsme v porotě tři příznivci letecké vojenské historie. Chtěli jsme, aby pomník víc připomínal letecký motiv," říká Vladimír Vopalecký. Současný návrh s mírnou nadsázkou označil spíše jako pomník pro námořníky.

I mezi podanými návrhy byly podle Vopaleckého takové, které podle jeho názoru více odpovídaly zamýšlenému poslání celého záměru. „Mluvil jsem před soutěží s některými veterány, válečnými letci, a oni mě prosili, hlavně aby nevznikla nějaká fantasmagorie, aby vzniklo něco, co bude alespoň trochu připomínat letadlo nebo piloty. A komise vybrala přes nesouhlas části členů takovouhle mísu s vodou," konstatoval Vopalecký.

Připojil, že má jít o pomník letcům, ale že to vypadá, jako by některé návrhy byly spíše pomníky svým autorům. Vladimír Vopalecký se netají ani určitou skepsí, zda pomník nakonec vznikne. „Je to lukrativní místo, z toho, co jsem slyšel neoficiálně při jednáních mám dojem, že tam vůbec nic nebude,"  říká Vopalecký.

Rada města chce ale už v březnu učinit další kroky k realizaci pomníku.