Nové informace z dávné minulosti o sobě vydal hrad Pořešín při letošním archeologickém průzkumu. „Našli jsme další klíč od hradu, ale žádné dveře," líčil s úsměvem jednatel spolku Hrady na Malši Radek Kocanda. „Dokonce 
i jeden visací zámek a sadu hrotů střel do kuší."
   Archeologové letos výzkum zaměřili do míst, kde pravděpodobně bývala kuchyně. „Ukázalo se, že bylo i období, kdy prostor kuchyně byl pravděpodobně využíván pro jiné účely," doplnil Radek Kocanda.

Věci nalezené na hradě jsou nyní předmětem výzkumu a odborně ošetřovány za účelem konzervace.

Po archeologickém průzkumu je opět celý hrad 
k dispozici návštěvníkům, ale členové spolku Hrady na Malši nezahálejí.
„Čeká nás oprava dřevěného mostu na hradě," líčil Radek Kocanda. „Opravu připravujeme spolu s městem Kaplice od loňska s tím, že most opravíme na podzim nebo na jaře. Je to nutné, neboť most je po jedenácti letech užívání značně poškozený."
   Návštěvníci letos mohou v hradním muzeu mimo jiné vidět nejenom odění středověkého šlechtice, ale také oděv hradní paní. „Můžeme je zájemcům ukazovat díky dotaci od Jihočeského kraje, neboť jejich pořízení je nesmírně nákladné," podotkl jednatel.

V tomto trendu bychom rádi pokračovali, proto budeme žádat o dotaci, abychom v muzeu mohli na figuríně vystavit také lovecký oděv. Páni z Pořešína totiž byli náruživí lovci, jeden z nich, a to Werner z Pořešína, měl na své pečeti sokola a honicího psa. Poukazuje na to August Sedláček ve svém fenomenálním díle Hrady, zámky a tvrze království Českého."
Kromě toho muzeum přibližuje návštěvníkům dění na hradě a dalších zříceninách kolem Malše na velkoplošné obrazovce.

Úpravy však spolek chystá také jinde. „Ještě letos bychom rádi spolu s Lesy ČR zakonzervovali kapli na hradě Velešín," odhaluje plány Radek Kocanda. „To je náročný úkol v tom terénu, jaký na hradě je. A v rámci této opravy počítáme se znovuobnovením označení přístupových cest do hradu z města Velešín a z druhé strany z obce Svatý Jan nad Malší."

Letos některé obyvatele Českokrumlovska odrazuje od návštěvy hradu Pořešín zavedení vstupného a tak na hrad míří spíše návštěvníci ze vzdálenějších míst. Zavedení vstupného však bylo nutností. „Pokud chceme hrad udržovat a zvelebovat, bez placení to nejde," říká Radek Kocanda. „Vždyť vstupné se platí i na hradech Dívčí kámen nebo Vítkův hrádek. Chceme tím zajistit údržbu hradu a archeologické práce, navíc na hradě máme vystavené rozmanité exponáty," vysvětluje.