Ty jsou sice známé především díky filmové trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno… Ale kdo byl alespoň částečným fanouškem Michala Tučného ví také to, že v této obci na Strakonicku trávil tento český zpěvák na sklonku svého života převážnou většinu svého času.

Stejně jako osobnost Michala Tučného je nezaměnitelný i náhrobek na jeho hrobě. Ten má tvar velkého klobouku a je vytvořen ze žuly. Jeho autorem je akademický sochař Michal Gabriel.

A jak se ke hrobu Michala Tučného vlastně dostanete? Na návsi vlevo hned v sousedství zámeckého parku je hřbitovní branka. Stačí za ní vyjít pár kroků a už je vidět vlevo u hřbitovní zdi kamenný širák na hrobě tohoto „posledního kovboje". Letos uplynulo už dvacet let od okamžiku, kdy se vydal k „nebeským branám". A stále je vidět návštěvníky Hoštic, kteří přicházejí k jeho hrobu zapálit svíčku a zavzpomínat.

Při návštěvě zmíněného hřbitova kolem kostela Narození Panny Marie v Hošticích, který si zahrál i ve Troškových filmech, mají tak příchozí příležitost se po něm více porozhlédnout. U kostela jsou uloženi někteří členové šlechtických rodin Schuttersteinů a Haidenburgů, posledních majitelů zámku. Vedle Michala Tučného je pochován i Václav Troška, otec filmového režiséra, který si v trilogii zahrál Vencova otce, starého Konopníka.