Muži měli dostat trest i za ublížení na zdraví a útok na veřejného činitele. Ani jeden ze jmenovaných činů se ale podle senátu s Milanem Kučerou v čele nestal.

K potyčce došlo loni 14. srpna. Juraj Thoma si z incidentu údajně odnesl podlitiny, nosil krční límec a strávil dva týdny v pracovní neschopnosti.

Znalec ovšem konstatoval, že na těle Juraje Thomy nebyly nalezeny žádné podlitiny a že podvrtnutí krční páteře nemuselo souviset s tímto incidentem. S potyčkou podle soudu nemělo nic společného ani to, že Juraj Thoma byl v té době primátorem.

"Bylo to jen nešťastné setkání s panem Thomou, odmítám, že jsem se dopustil násilí," řekl ve středu u soudu účastník potyčky Dalibor A. 

Při zahájení hlavního líčení popsaly obě strany konflikt naprosto rozdílně. Juraj Thoma vypověděl, že se s manželkou vraceli před čtvrtou hodinou ranní domů z večírku s přáteli, na němž vypili několik skleniček sektu. Na mostě přes Malši v Biskupské ulici zaslechli pokřik.

„Ti lidé křičeli, jestli jsem Juraj Thoma, a já odpověděl, že ano. Potom ke mně přistoupil mladík a představil se jako A. Začal se se mnou hádat kvůli stavbě obchodního centra jeho otce v Českém Vrbném. Před deseti lety jsem ještě jako náměstek primátora pro investice stavbu v navrženém rozsahu zamítl a investor si pak na mě stěžoval u primátora. A. mladší mě držel a nadával mi. Pak mi dal několik ran do prsou a do obličeje," popisoval Juraj Thoma s tím, že když se vytrhl, běžel k parku, aby přivolal strážníky. V tom se prý za ním rozběhl další útočník. „Snažil se mi zezadu podtrhnout nohy a dal mi záhlavec," vysvětloval napadený.

Podle obžalovaných odstartoval incident pokřik skupinky, že jde „ožralý" primátor. První s ním mluvil Dalibor A., kterého žalobce bere jako hlavního útočníka. „Není pravda, jak říká pan Thoma, že jsme si podali ruce. Když jsem se představil jménem, prostě v něm bouchly saze. Napadání a nadávky byly vzájemné," tvrdí obžalovaný Dalibor A.

Parťák Lukáš M. popsal, že chtěl pomoci svému známému, kterého potkal cestou z hospody až na mostě. A prostě se mu nelíbilo, že mu nějaký cizí muž vulgárně nadává. To nakonec zohlednila už žaloba. Ta posoudila roli Lukáše M. jako fyzický útok v rozrušení mysli.

Rozsudek není pravomocný, případem se bude dále zabývat krajský soud.