Právě paní Jungbauerová se před několika dny dozvěděla, že Všeobecná zdravotní pojišťovna její zákrok nemocnici neuhradí. „Na operaci má jít 11. června a je třetí pod čarou," vysvětlil ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

O tom, že nemocnice má omezit počet ortopedických operací ještě v letošním roce, se v Prachaticích dozvěděli minulý týden. Rázem se pacienti ocitli v neřešitelné situaci. I kdyby se  paní Jung᠆bauerová přeregistrovala jinam, mohla by operaci podstoupit až začátkem ledna.

„Na operaci čekám od loňského listopadu, tohle vědět, změnila jsem pojišťovnu hned.  Teď jsem hodně naštvaná. Kyčel mě bolí. Podle lékařů se mi kosti dřou o sebe. Vůbec nevím, co mám dělat," konstatovala paní Jungbauerová. Vyzdvihla lékařskou péči v Prachaticích pod vedením Zdeňka Krátkého. „Jinam jít nechci, reference na Prachatice jsou skvělé," vysvětlila. S tím, že kdyby musela například do Českých Budějovic, nemůže v nemocnici očekávat ani návštěvu. „To by bylo pro příbuzné drahé. Mám strach, co bude," dodala.

Omezení ortopedických výkonů další pojišťovny neplánují. Ředitel nemocnice Michal Čarvaš proto řekl: „VZP nekomunikuje. Vyzývám pacienty, aby si, pokud možno, změnili pojišťovnu."