Již padesát let trvají vzájemné kontakty mezi českým a moravským Borotínem. Společně se vídají každé dva roky, v sobotu se setkali na české půdě.

Když první kontakty mezi oběma obcemi vznikaly, byl starosta hostitelského Borotína, Antonín Brož, ještě malým klukem. Poprvé se do stejnojmenné obce vydal až v roce 1983, kdy se stal starostou.
„První kontakty vznikly v průběhu šedesátých let. To se naši zahrádkáři jeli podívat do jejich zahradnictví a pozvali je zase k nám," říká Antonín Brož k počátku dlouholetého partnerství.

Zpočátku se občané vídali dvakrát v roce, pak se četnost snížila na frekvenci jednou za rok a v současné době si návštěvy vyměňují jednou za dva roky. Z původních iniciátorů tu už ale nikdo nežije.

Ačkoli je český Borotín o něco větší obcí, má se od moravského v čem přiučit. To je také jedním z přínosů vzájemných kontaktů.
„Bavíme se například o domu pro seniory, který oni již staví a my se na to připravujeme. Oba máme stejnou myšlenku, že domov bude provozovat soukromá firma," přiblížil Antonín Brož s tím, že tady se ke stavbě už schyluje, začít by měla v příštím roce.

Své hosty, které vždy ubytují ve svých rodinách, provedli naučnou stezkou Jana Evangelisty Kypty, ukázali jim školu a školku a došli až na Starý zámek, kde je seznámili s historií zdejšího hradu. Jeho trosky pak posloužily jako kulisy pro divadelní představení.

Obě strany se shodují, že nejdůležitější na jejich vztazích je ale přátelství, které v některých případech trvá již pěknou řádku let. Například Martin Marek přijel do jihočeského Borotína již potřetí.
„Je tu výborně, krásné prostředí i počasí. Hlavně tu máme už letité přátele. Jezdili sem už moji rodiče," říká Martin Marek, jehož úlohou bylo i řídit autobus a dopravit spoluobčany z Jihomoravského do Jihočeského kraje.

Se skupinou z okresu Blansko přijel i starosta Borotína Zdeněk Toul. Jak řekl, za kamarády nepřijeli s prázdnou, ale jak se sluší a patří na Moravany, s dobrou slivovičkou.
„Jihočeský Borotín je podstatně větší na počet obyvatel i rozlohou, protože my nemáme žádné místní části a osady. Ale i u nás je krásně, máme hezkou přírodu a výhled do údolí. Hlavně nás ale spojuje přátelství, já se se zdejším panem starostou znám už 34 let a vždycky si rádi ukážeme, co se kde u nás změnilo," řekl Zdeněk Toul před výšlapem na zříceninu hradu, kde mohli ohodnotit i záchranu zdejšího statku zvaného Starý zámek.
Té se před lety chopil Milan Tejnor a již podruhé s ní zabodoval v soutěži Máme vybráno, kterou jako soutěž veřejných sbírek určených na záchranu památek vyhlašuje Institut pro památky a kulturu. Jako jediný jihočeský objekt se Starý zámek dostal do první desítky ze 172 sbírek.

Samozřejmě to potěší, ale s rekonstrukcí jsme stále na začátku," hodnotí skromně své snažení o zrekonstruování a přeměnu historického objektu v letní byt k pronájmům a muzeum. K historickým stavbám má vztah od dětství a statek je mu obzvlášť blízký, protože stojí v jeho rodné obci.
Včera se Borotínští rozloučili, aby se za dva roky na Moravě znovu setkali.