Rodina, přátelé i bývalí spolupracovníci, k nimž se řadí i Miloš Forman, se přesně před dvěma roky museli vyrovnat s úmrtím filmového architekta Karla Černého. Bylo mu 92 let. Oscarem ověnčený výtvarník svou přítomností zdobil Oltyni u Opařan, kde měl chalupu, a také táborské Čekanice. Tady žil se svou manželkou Gízou.

Osobnost Karla Černého ve městě připomíná název ulice, již mu Tábor na konci loňského roku věnoval. Vede jen kousek od Janáčkovy, kde bydlel. Jednou bude plná nových rodinných domů a jak nám loni jeho dcera Barbora Nezbedová řekla, určitě by se tatínkovi líbila.

Navždy je spojený s tvorbou režiséra Miloše Formana a jeho filmem Amadeus, za nějž v roce 1984 získal Oscara. Naposledy jeho přínos české kinematografii ocenila Česká filmová a televizní akademie Českým lvem rok před jeho smrtí. Jde o nejvyšší filmové ocenění udělované v České republice.

Karel Černý se narodil v dubnu roku 1922 v Plzni. První zkušenosti s filmem ale získal na jihu Čech, když stál u natáčení romantického Ohnivého léta (1939) s Lídou Baarovou a Svatoplukem Benešem. Pak už šel z filmu do filmu, jeho um jich zachycuje téměř stovka. Například Cesta do pravěku, Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Noc na Karlštejně, Pan Tau nebo další Formanův snímek Hoří, má panenko. Podílel se i na stovce televizních inscenací, 15 seriálech a šedesátce krátkých filmů. Při tvorbě se setkal i s dalšími velikány jako je Karel Kachyňa, s nímž pracoval na pěti filmech.

Do Tábora se přistěhoval z Prahy. „Sny jsem si splnil a mohu být spokojený. Přestěhovali jsme se do Tábora, kde žije i jedna moje dcera s rodinou a to je fajn," vyprávěl pro Deník. Pochován je na hřbitově v Klokotech.