Auta už jsou zalitá a voda je na prahu domu. Otec od rodiny volá na manželku, ať vzbudí syna a balí. Berou si peníze, doklady, mobily a okenními dveřmi utíkají na zahradu. Brodí se skoro po pás ve vodě a hledají únikovou cestu. Přes plot si podávají pětiletého syna, psa a skrze sousední zahrady se dostávají na souš. Zavolají si rodiče a na noc odjíždějí k nim.

Spoušť, která na ně v domě čeká druhý den, si zatím nedovedou představit. „Všechno bylo zaplavené, voda byla do výšky 35 centimetrů, všude plavala špína z kanálů," popisuje neutěšený obrázek ze zatopené novostavby Petr Vylíčil. Hned se dal do úklidu a dezinfekce celého domu, ale už mu bylo jasné, že přišli o veškeré podlahy, nábytek a vybavení.

„Zůstala nám jenom televize, trouba, mikrovlnka, kuchyňská deska a digestoř. Všechno ostatní jsme museli vyhodit," říká Petr Vylíčil a odhaduje škody na víc než milion korun. Měsíc po povodni je dům ještě neobyvatelný. I když už je opravena elektřina a v některých pokojích jsou nové podlahy a nábytek, kuchyň s obývákem pořád slouží jako skladiště zničených věcí, všude chybí dveře i zárubně a práce se zdají nekonečné. „Přes den vyklízíme, malujeme, stěhujeme, stavíme nábytek. Děláme dlouho do noci. Pořád to nebere žádný konec a ještě začalo pršet," říká unaveně Petr Vylíčil.

Rodina pozemek má už 35 let, a tak velkou vodu tu ještě nezažila. Přízemní malý domek si Vylíčilovi postavili před čtyřmi lety, 40 centimetrů nad ryskou povodně z roku 2002. Proč jsou tedy vytopeni?

„Jsme přesvědčení o tom, že je to způsobeno novou cyklostezkou na Borek," tvrdí Petr Vylíčil. Podle něj je stavba proti původnímu projektu položena zhruba o tři čtvrtě metru výš, je nedostatečně odvodněná a také nové mostky přes potok fungují spíš jako přehrada a z jejich pozemku tak činí stezkou ohraničený rybník.

Vylíčilovi se bojí hlavně toho, že voda se bude zvedat při každých větších deštích. „Pokud s tím magistrát něco neudělá, tak nás bude ohrožovat každá vytrvalejší prška," neskrývá své obavy Vratislava Vylíčilová.

Nová cyklostezka, která vede z Nemanic na Borek, se má na začátku července kolaudovat. Kvůli povodním sem přijel náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta. „Situaci znám, na místě jsem byl společně s vedoucím investičního odboru v době, kdy hrozila povodeň, stejně jako technici magistrátních odborů správy veřejných statků, dopravy a silničního hospodářství a zástupci dodavatele," potvrdil Kamil Calta.

Jak dále uvedl, společně se dohodli, že tamní stav musí posoudit odborník. Vypracování kvalifikovaného posudku zadali radní firmě VH – Tres. Ta jej má odevzdat do 10. července. „Poté bude rozhodnuto o dalším postupu," dodal Kamil Calta. Podle původního plánu se má však stezka kolaudovat 9. července.