Netradiční místo, známá osobnost a kvalitní literatura. V tomto duchu se nesl středeční třetí ročník Noci literatury, který v Táboře pořádala městská knihovna. Smyslem této akce je seznámit čtenáře se soudobou evropskou literaturou v podání známých osobností, a to během jediného večera.

Svou účast potvrdilo na sociální síti kolem osmdesáti lidí, mezi nimi i Michal Krejčí, učitel dějepisu a občanské výchovy na zdejší průmyslovce.

„Noci literatury jsem se zúčastnil už loni. Rád čtu a přišel jsem si pro inspiraci na nějakou novou knížku," říká pedagog, který dorazil v doprovodu přítelkyně. Letos ho zaujala ukázka Kristiny Vrkočové, která předčítala v botanické zahradě Akvarely pro Mengeleho. „Uvažuju, že si knihu koupím, protože to téma mě zajímá a je mi blízké," říká s nadšením Michal Krejčí, jenž si po loňském čtení pořídil knihu Stoletý stařík od Jonase Jonassona a nelitoval.

Právě snaha inspirovat ty, kteří rádi čtou, je podle Pavly Kohelové, jedné z předčítajících a pracovnice sdružení Cheiron T, hlavním přínosem této akce. Sama mezi posluchače přišla s ukázkou z knihy Zamilovanosti od Španěla Javiera Mariíase.

Zamilovanosti

„Sama bych si tuhle knížku asi nikdy nepůjčila, protože musím číst jiné, odborné, knihy. Ale právě díky Noci literatury jsem si dovolila udělat si na ni čas, což mne inspirovalo k četbě dalších knížek od jiných soudobých autorů," říká Pavla Kohelová, které je velmi blízké období 19. století v ruské literatuře a 20. století ve francouzské.

Knihu Zamilovanosti všem čtenářům doporučuje. „Přestože jde o detektivní příběh, není v něm tak důležitý jeho děj, jako monology hlavní hrdinky, která ho různě interpretuje z pohledu sebe sama, ale i jiných lidí. Je to kniha, která podnítí čtenáře, aby se sám zamyslel nad otázkou smrti, lásky, zamilovanosti a naší neochoty otevřít se pravdě," vysvětluje Pavla Kohelová s tím, že na knize nejvíc ocení, když ji nechá dostatek prostoru pro vytvoření vlastního názoru.

Pavla Kohelová se jako vášnivá čtenářka účastní večerního předčítání každý rok, ale starosta Tábora Jiří Fišer četl poprvé. Předchozí dvě léta musel dát přednost pracovním povinnostem. „Líbí se mi tyto alternativní akce a jsem rád, že Tábor se účastní kromě Tabooku také této intelektuální zábavy. Přišel jsem rád a trochu mě mrzí, že nemám na čtení už tolik času. Snažím se alespoň poslouchat audio knihy při jízdě na kole," dal tip podobně vytíženým lidem, jak do sebe literaturu dostat. Na náměstí TGM četl z knihy od Jakoba Melandera Krvavý vítr.

Jeho osobně za poslední dobu velmi nadchla kniha držitele Magnesie Litery, Emila Hakla. „Nedávno jsem od něj přečetl Hovězí kostky a teď mám rozečtenou knihu od Michaela Žantovského Havel," prozradil, jaké čtivo mu leží na nočním stolku.

K projektu se letos připojilo 75 evropských měst, v jižních Čechách také Písek, Prachatice, České Budějovice, Český Krumlov a Dačice.

Autor: Kateřina Šímová