„Evidujeme zvýšený výskyt, nemocných jsme už na jihu Čech napočítali 477," informuje vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková. „Nejvíc nemocných, 226, je na Českobudějovicku, vyšší počet případů evidujeme i na Českokrumlovsku, Prachaticku a na Jindřichohradecku," dodává.

A situace se podle odborníků nemusí lepšit ani v příštích týdnech. Lékaři infekčního oddělení českobudějovické nemocnice však uklidňují veřejnost, aby nepanikařila. „Jedná se zpravidla 
o lehké onemocnění, které nezanechává následky," zdůrazňuje primář Václav Chmelík.

„Epidemie různého rozsahu se vyskytují ve tří až pětiletých intervalech. V minulých letech postihly spíše severní část republiky, naposledy v roce 2012. V jižních Čechách je nyní v rámci České republiky nejvyšší záchyt onemocnění. Lze předpokládat, že postižených bude přibývat i v dalších týdnech," uvedla epidemioložka Nemocnice České Budějovice Iva Šípová.

Přitom v České republice se od roku 1987 proti příušnicím očkují dvouleté děti. Jak ale dodávají lékaři, po zhruba dvou letech se může imunita výrazně snížit. „Důsledkem této omezené doby ochrany 
a častého cestování jsou epidemie v kolektivech mladých osob ve věku od 18 do 30 let. Nejvíce jsou postiženy maturitní ročníky. Virus se může geneticky měnit, a tak unikat imunitě navozené očkováním," doplňuje MUDr. Iva Šípová. 

Nemocní na jihu 

Českobudějovicko 226
Českokrumlovsko 95
Jindřichohradecko 38
Písecko 14
Prachaticko 77
Strakonicko 8
Táborsko 19

Nemocný by měl zůstat dva týdny doma

„Máte příušnice," zněla už ve stovkách případů diagnóza jihočeských lékařů. Onemocnění poměrně často potvrzují pracovníci centrálních laboratoří českobudějovické nemocnice, kteří mají k dispozici moderní diagnostiku. „V posledních měsících výrazně stoupá počet provedených vyšetření, jedná se o stovky případů. Centrální laboratoře při nich úzce spolupracují s Národní referenční laboratoří v Praze," říká epidemioložka nemocnice Iva Šípová.

Problémem je, že se nákaza snadno šíří. Stačí přijít do styku s kapénkami, které do okolí vypustí infikovaný člověk. Rizikový je pobyt ve velkých kolektivech, například ve školách, v nevětraných prostorách jako jsou diskotéky, bary, sportoviště, ale i časté změny prostředí.

Takovému scénáři odpovídá i výčet nemocných. „Nejčastěji jsou to lidé ve věkové skupině 15 až 19 let, nemoc se ale ve větší míře objevuje 
i u vysokoškoláků. Zaznamenáváme také případy, kdy se nakazí rodiče nebo sourozenci nemocného," naznačuje vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Zdůrazňuje zároveň, že pro zastavení nákazy je důležité dodržovat doporučení epidemiologů. „Je nutné zůstat čtrnáct dní v domácí izolaci, nemocný by se neměl do školy či jiných kolektivů vracet příliš brzy. Virus může být aktivní 
i v době rekonvalescence a příušnicemi se tak nakazí další lidé," vysvětluje MUDr. Jitka Luňáčková.

Riziko vidí i v současném přijímacím řízení na střední školy a blížících se maturitách. Právě účast nedoléčených dětí u testů a zkoušek může mít za následek další šíření příušnic.