Malý Jordán vzdoruje. Aby si udržel kvalitní vodu i v tomto parnu, vyčerpal zřejmě všechnu svou vnitřní energii. Voda už občas ke koupání moc neláká. Problémy ale nemá jen táborský rybník. Ze stránek ministerstva zdravotnictví například zjistíte, že minulý týden platil zákaz koupání v šesti krajích a koupání s rizikem platí i na dvou místech Jihočeského kraje.  Tak daleko Malý Jordán, který město před měsícem odkoupilo od soukromé firmy, ještě není.

„Rozbory vody ale město zpracovávat nenechává, neboť na rybníce není oficiální koupaliště," upozorňuje vedoucí odboru životního prostředí Jan Fišer. Přesto se na něj provozovatelka kempu na Malém Jordánu Liběna Flachsová obrátila. Ve vodě se totiž vyskytly mastné, hnědé chuchvalce.

Upozornila ji na ně Iveta Gardelková z Ostravy, která v kempu tráví odpočinek. „Ve středu dopoledne jsem se šla koupat a během pěti minut jsem po sobě měla hnědé fleky. Z lehátka vůbec nejdou umýt," říká rekreantka.

U šéfa životního prostředí se Liběna Flachsová dozvěděla, že jde o jistý druh bakterie. Jak nám řekl Jan Fišer, totožný výskyt zaznamenali již před týdnem na Košíně. I tady si k nim na špatnou kvalitu vody stěžovali koupající.

„Zjistili jsme, že ale nejde o žádný ropný produkt, nýbrž že znečištění má bakteriální původ," tvrdí Jan Fišer. Vodohospodář Josef Jahelka ze stejného odboru nemá po ruce žádné záznamy, že by tato bakterie způsobila člověku zdravotní komplikace. Kdo se koupe ve volně přístupném rybníku, musí si sám rozhodnout, zda zariskuje.

„Je třeba si uvědomit, že jsou extrémní hice, které ve vodě mohou vyvolat nečekané projevy," upozorňuje Oldřich Pecha, jednatel táborského rybářství, které na Košíně hospodaří. Podle jeho slov ale od nich z Košína do Malého Jordánu nic neodtéká, neboť hladina vody je suchem pod hranou přelivu. Podobně je suchý přepad z Malého Jordánu do velkého. Jan Fišer naopak s povděkem dodává, že "bohudík přírodní procesy stále ještě fungují."

Malý Jordán město od Štičí líhně za 3,5 milionu koupilo v červnu a nyní připravuje jeho dílčí opravy, které je třeba rychle provést. Opravovat se budou stavidla a odpad bezpečnostního přelivu, dřevěné tabule, poškozená dlažba za vývarem přelivu, poškozené kamenné zdivo a spáry stěn odpadu a dlažeb. Celkem akce vyjde na 1,6 milionu bez DPH. Město ale pro rybník uvažuje s dalšími více než 20 miliony. V budoucnu ho chce i odbahnit. Počká si ale na dotaci.