„Měli jsme v podstatě tři varianty – buď to nechat, jak to bylo letos, nebo se vrátit k tomu, co bylo, tedy i se vstupným, nebo přidat víc peněz, aby byl program pestřejší a bohatší," shrnul místostarosta Písku Jiří Hořánek. Písečtí radní se rozhodli pro třetí možnost – navýšit účelovou dotaci na akci o 600 tisíc korun.

„Ceny a náklady na pořádání jsou stále vyšší 
a vyšší, a tak pokud chceme kvalitní program, je třeba finančně pomoci. Abychom zaváděli zpět vstupné, není podle mě dobrá cesta. Letos se přišli podívat rodiče, prarodiče a další známí na vystoupení svých dětí. Dřív by třeba nedali za čtvrt hodiny plné vstupné. Slavnost má být pro lidi, myslím, že takhle je to správně," zmínila starostka Písku Eva Vanžurová.

Rozhodnutí radních těší Josefa Kašpara, ředitele Centra kultury města Písku, které je pořadatelem slavnosti. „Vyšší příspěvek bude určitě znamenat posílení nejen hudebního programu. Budeme tím moct kompenzovat letošní koncert Divokého Billa v letním kině, který příští rok nebude. Rád bych také příští rok zkusil videomapping jako atraktivnější alternativu ohňostroje," nastínil Josef Kašpar.

Zrušení vstupného se podle jeho slov aspoň prozatím osvědčilo. „Pokud to tak chceme udržet, musel jsem požádat město o vyšší příspěvek. Koneckonců se posledních několik let výše grantu města na slavnost nezměnila," pokračoval ředitel píseckého centra kultury.

Městská slavnost letos vyšla na zhruba polovinu nákladů než v roce 2015. Celkové náklady byly 1,7 milionu korun s tím, že 800 tisíc korun dalo město a zbytek byl z pronájmů ze stánkového prodeje a reklamy.

Spolupráce s píseckými organizacemi se letos osvědčila a rozhodně bude pokračovat i dál. „Nevím, jestli budeme pokračovat například se společným vstupným, o to takový zájem nebyl, ale spolupráci určitě zachováme," doplnil Josef Kašpar.

Rozhodnutí radních budou muset potvrdit ještě písečtí zastupitelé.