Dvě nebo tři cesty na úřad nejsou ničím výjimečným. „Kolegyně tu byla už dvakrát, ani se nedostala k přepážce a spát před dveřmi na chodníku přes noc přece nebude. Dneska jsme se domluvily, že to zkusím já. Čekám hodinu a ještě nemám ani lístek na pořadí," popsala včera situaci na českobudějovickém registru vozidel Michaela Havránková, která přišla přihlásit firemní dodávku.
Už na pouhé „lístky" se stojí fronty, protože automaty je nevydávají. Ti kdo jdou přihlásit vlastní auto, jsou na tom o trochu lépe, ale i oni čekají napřed na pořadníkový lístek, potom na vyřízení u přepážky a často ještě na pokladně. Dohromady hodiny.
A řidiči nepřicházejí jen o čas. Zablokovaná auta je stojí i peníze. „SPZ mám od včerejška, po měsíci čekání," říká například Vladislav Růžička z Budějovic. Z ciziny si nechal přivézt auto, ale na cesty do práce si musel půjčit jiné, s vyšší spotřebou. Za benzín utratil skoro o tisíc korun víc, než by musel.
Úřední hodiny registru vozidel v Č. B.:
pondělí: 8 – 17
úterý: 8 – 14
středa: 8 – 17
pátek: 8 – 14
Je třeba se připravit na několikerou frontu. Nejprve na pořadníkový lístek, protože automaty je nevydávají. Potom se čeká na odbavení na přepážce a nakonec ještě na zaplacení příslušných poplatků na pokladně. Odděleně čekají na vyřízení ti, kteří přišli registrovat vozidla v zastoupení a ti, kteří přišli kvůli vlastním autům.
Evidence vozidel drhne už několik týdnů. Nejhorší kolaps nastal před pár dny, kdy musel být celý systém odpojen. Předtím zase bylo zavřeno, aby se vše nainstalovalo… Za zavedení nového způsobu registrace je odpovědné ministerstvo dopravy. To přiznává ústy tiskového mluvčího Martina Nováka určitý časový tlak při instalaci nového systému. „Časová tíseň tam určitě pro nás byla," uvedl Martin Novák, ale na dotaz, jestli příprava tedy byla nedostatečná reagoval tvrzením, že minulá vedení resortu přípravu řešila liknavě, a proto jsou nyní problémy.
Kdy systém konečně začne fungovat, na to se ale stále čeká. Často i celé dny. „Máme pořadníky i mezi sebou. V úterý jsem začal stát frontu a teď dopoledne vyřídím jedno auto. Pak můžu jít domů a večer začínám znova," zmínil včera jeden z mladíků, který vyřizuje v Českých Budějovicích registrace v zastoupení jako letní brigádu.
V Českých Budějovicích přitom podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové stáhli i některé úředníky z dovolené, aby mohlo být otevřeno co nejvíce přepážek. V úterý zde odbavili osmdesát lidí. včera za dopoledne jedenačtyřicet. Welzlová ale zdůrazňuje, že chyby spojené s novým systémem jdou výhradně na vrub ministerstva dopravy a uznává, že nový způsob registrace je pořád ještě pomalejší než starý systém.
A situace na úřadech se od sebe moc neliší. S dlouhým čekáním by měli řidiči počítat například i v Trhových Svinech. „Kolaps už to úplný není, jde to ale šíleně pomalu. Spoustu věcí musíme zadávat do počítače ručně, dříve to naskočilo automaticky. A vše se musí kontrolovat," uvedl tajemník městského úřadu v Trhových Svinech Zdeněk Valut. Připojil, že se navíc systém chová nevypočitatelně. „Někoho se podaří odbavit relativně solidně a jsou případy, že se to vůbec nepovede," posteskl si Valut.
Ministerstvo sice nabídlo řidičům odškodné v oprávněných případech, ale k tomu je veřejnost hodně skeptická.„Ministerstvo mi řekne, že můžu škodu vymáhat, ale už vidím, jak bych to dokazoval," poznamenává ironicky Vladislav Růžička z Českých Budějovic. „Jak asi budu dokládat, že jsem musel jezdit autem s vyšší spotřebou," připojuje mladý řidič.
Trochou útěchy může být, že drobnější prohřešky, související s problémy při registraci vozidel nyní přechodně slíbila policie přímo na silnicích tolerovat.
Policie slíbila řešení většiny přestupků domluvou a občané se na ministerstvo dopravy mohou obracet s žádostí o úhradu vzniklé škody. Ministerstvo dopravy jako odvolací orgán policii požádalo, aby mimořádnou situaci zvážila a zajistila ve své působnosti řešení přestupků (nedodržení povinností evidence vozidel nebo jejich změn, spadajících do tohoto období) tak, aby za nepříznivé dopady výpadku evidence vozidel nenesla odpovědnost dotčená část veřejnosti, která tyto nedostatky nezpůsobila.
„Velmi si vážíme toho, že se policie k naší žádosti postavila vstřícně a většinu přestupků je ochotná řešit domluvou,"reagoval na vstřícný postoj policie ministr dopravy Pavel Dobeš.
Domluva se ovšem nevztahuje na přestupky, u kterých hrozí zákaz činnosti, například jízda bez registrační značky, kde hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun a zákaz činnosti od 6 do 12 měsíců. „Tam, kde hrozí zákaz činnosti, musíme postupovat podle zákona a oznámit řidiče správnímu orgánu," vysvětlil mluvčí Policejního prezidia ČR Jan Melša. Komplikovaná je situace, kdy jde o přestupky, které policista může řešit blokově a pokutu řidiči na místě přeci jen udělí. Šanci na její vyřešení mají řidiči jen tehdy, když s pokutou nesouhlasí – a věc bude projednávána v rámci správního řízení. O finanční prostředky dále nemohou zpětně žádat ani v těch případech, pokud pokutu už zaplatili (a to i v případě blokové pokuty) – neboť tímto krokem s pokutou souhlasili.