„Pro nájemníky to znamená, že jsou v domě dál se smlouvami, které měli, a záleží na tom, jaké úmysly s objektem vlastníci budou mít.  S největší pravděpodobností je tam v dané chvíli ponechají a budou od nich vybírat nájmy, jako jsme je vybírali my," řekl místostarosta Martin Třeštík.

Podle jeho slov město udivilo, že se přihlásili právní zástupci, kteří reprezentují  potomky vlastníků. „Sami jsme se je v minulosti pokoušeli dohledat, ale nikdy jsme se k ničemu nedopátrali.  Poměrně nás překvapilo, že to někdo dokázal. Z našeho pohledu na tom není nic, čemu bychom se bránili. Dům není náš a my jsme to věděli," uvedl Martin Třeštík.

Včera dopoledne jsme ve dvoře domu zastihli Stanislavu Tůmovou. „Já se odtud stěhuji. Můj názor je takový, že když dá nový vlastník dům do pořádku  a nájemníci se budou chovat podle jeho režimu, myslím si, že problém nebude,"  konstatovala Stanislava Tůmová, která v „reichneráku" žila téměř rok a půl.

Místostarosta připomněl, že  od roku 1990 se o objekt nikdo nepřihlásil. „V rámci privatizace jsme ho převzali od tehdejších technických služeb. Jako město jsme byli zapsáni v katastru nemovitostí s jakýmsi právem  hospodaření," vysvětlil.

Nyní se ale situace změnila. Milevsku se ozvali právní zástupci, kteří reprezentují potomky vlastníků. „Zastupují právoplatné majitele a v této situaci není co řešit," zdůraznil Martin Třeštík. Jak doplnil, v katastru vlastnictví bylo zapsáno zhruba šest židovských rodin. Jejich potomci by po městě neměli požadovat finanční vyrovnání. Taková je zatím dohoda.

V domě se nachází 18 bytů.