Za pomocníky si vzali třicítku dětí všech věkových skupin, které se nebály přiložit ruku k dílu. „Pustili jsme se do přírodní výukové a relaxační zahrady pro žáky školy. Jedná se o komunitní projekt, na kterém se podílejí děti, rodiče, vyučující, ale i široká veřejnost,“ přiblížila, proč v sobotu dopoledne žila zahrada u školy velkým ruchem, ředitelka školy Hana Bolková.

V zahradě děti brzy najdou například tunel se zvonkem, výukové prvky na tlení dřeva, hmatový chodníček, květnaté louky, hamaky, lanové hřiště, klouzačka, vrbové domečky, pískoviště, blátoviště a mnoho dalšího.

„Vysazujeme tu jedlé keře a keře, které budou užitečné pro zvířectvo. Chceme tak dětem přiblížit ochranu přírody. Proto tu budou například keře, které poskytnou potravu ptákům,“ uvedla Hana Bolková.

Na projekt získala škola sice dotaci šedesát tisíc korun, ale zahrada postupně určitě spolyká více peněz. Nemluvě o tom, že výstavba jde za dobrovolníky. „Náš sen a vize je taková, abychom ještě více propojili třídy a zahradu. Proto bychom tu rádi vybudovali pergoly a posezení a udělali časem i venkovní učebnu,“ uvedla vyučující Dagmar Kozlová se slovy, že se zahradou pomáhají nejen rodiče, ale i některé prachatické firmy.

„Cílem je, aby v zahradě nastalo fungování s přírodou. V tuto chvíli jsou tu spíše stromy jehličnaté, my chceme, aby zahrada rozkvetla, aby tu začal život.

Než bude proces hotový, všechno vyroste a vysemení se, to je cesta na čtyři až pět let,“ poznamenala

Pavla Voráčková, která zpracovala projekt na zahradu se slovy, že proces v zahradě ale bude stále živý.

Radost z práce, která šla opravdu od ruky, měla i Anna Vachtová. „Pokud budu v sobotu dopoledne doma, strávím čas vařením oběda. Ten bude za deset minut snědený, zbude spousta špinavého nádobí a za dvě hodiny už zase uslyším, že mají všichni hlad. Tady za mnou zůstane něco, co má trvalejší charakter a bude vidět,“ smála se.