V první den zápisů zažily budějovické mateřinky velký nával, v centru města rodiče na pohovor s ředitelkou čekali i dvě hodiny.

Jana Ťoupková se dostala na řadu až v jedenáct. „Máme tři přihlášky, ale vidím to bledě, protože budou Jendovi tři roky v červenci. Je veřejným tajemstvím, že tříletí nemají moc šancí se do školky dostat, ale spoléhám na to, že jsem zaměstnaná," doufá mladá samoživitelka. Pracuje už teď, zatímco syn je v soukromé školce, která stojí měsíčně 6500 korun. Školné v budějovických mateřinkách činí oproti tomu 420 korun, stravné se pohybuje kolem 30 Kč za den.

Téměř dvě hodiny strávila na zápisu  i Lenka Šimková s tříletým Tomášem. „Bylo to náročné, ještě štěstí, že je zápis ve třídě a mohli jsme si tu hrát. Doufám, že se dostaneme," poznamenala Lenka Šimková.

Podle zástupkyně ředitelky   MŠ Vrchlického nábřeží Jitky Havlové chtějí mít rodiče zápis co nejdříve za sebou a proto houfně přicházejí hned v první den. Pořadí příchozích však na přijetí dítě do školky nemá žádný vliv. „Je jedno, jestli přijde rodič v pondělí v devět ráno nebo až ve čtvrtek v půl páté. Dostává sice registrační číslo, ale to nehraje žádnou roli," vysvětluje Jitka Havlová. O umístění dětí rozhoduje ředitelka školky podle kritérií, která platí stejná pro celé Budějovice.

Letos se mohou rodiče hlásit do libovolného počtu školek, aniž by tím přišli o bodové hodnocení. Zápisová kritéria množství podaných přihlášek nezohledňují. V šesti školkách se pokusí uspět například rodiče Natálie Obertové. Bydlí v Heřmani, ale pracují v Budějovicích. Spádovou školku ve Střížově mají opačným směrem.  „Situace je tragická, je málo míst a děti přibývají. Manželka musí v srpnu do práce, jinak ji nepodrží  místo. A dítě se na hřebíček nepověsí," komentuje situaci  Michal Obert. Kvůli zápisům do školky si vzal den volna a jejich třetí zastávkou byla MŠ Zeyerova.

Tady malé prostory školky nedovolují uskutečnit zápis jinde než v ředitelně. Na pohovor s ředitelkou se tak rodiče s malými dětmi nedočkavě tísnili v úzké chodbičce před ředitelnou, několik jich čekalo i venku v zimě.