Jméno Václava Havla patří podle Oto Šrámka k těm, které dělají Česku v zahraničí dobrou reklamu. „Ze zkušenosti vím, že především starší turisté z Japonska znají většinou jen Havla, Emila Zátopka, Věru Čáslavskou a Alexandra Dubčeka,” podotkl.

Podle dalšího z českokrumlovských průvodců turistů Stanislava Jungwirtha bylo z reakcí zahraničních návštěvníků Krumlova patrné, že Václav Havel požíval v cizině v posledních letech mnohem větší vážnosti než u nás. „Tady ho mnoho lidí bralo spíše jako snílka, za hranicemi jako nositele zásadních hodnot,” srovnal.

Jak Stanislav Jungwirth doplnil, německy a anglicky hovořící turisté Václava Havla nejčastěji označovali jako neotřesitelnou autoritu nebo mimořádnou osobnost. „Zejména v posledních letech se mnoho mých klientů dotazovalo na zdraví Václava Havla. I v zahraničí se tedy vědělo, že je vážně nemocný,” dodal průvodce.

Tomu, že je v Česku vyhlášen státní smutek, se ze zahraničních návštěvníků Českého Krumlova podivují nejvíce turisté z Ruska a Ukrajiny. Alespoň podle zjištění průvodkyně Dagmar Bohdalové. „Většinou nemají vůbec tušení, že Václav Havel zemřel. Překvapují je černé vlajky, státní vlajky na půl žerdi i některé zrušené kulturní akce. Všem tedy vysvětluji, jak se věci mají,” uvedla.