Na měřicích stanicích na Lužnici v Bechyni a v Klenovicích i na Nežárce v Hamru od včerejšího rána až do odpoledne hladina poskočila o 20 až 30 centimetrů. Průtok se za stejnou dobu zvýšil na dvojnásobek na Lužnici a na trojnásobek na Nežárce. Protože předchozí období bylo srážkově pod normálem, s přísunem srážek si toky hravě poradily. Loni touto dobou se Lužnice blížila svému historickému minimu.

I Bechyňský potok ve Veselí nad Lužnicí, který dokáže obyvatelům udělat vrásky na čele, se včera naplnil. „Ráno potok zůstal v korytě, odpoledne už zasahoval skoro metr do louky, ale nikoho neohrožoval," sdělil nám včera starousedlík Jan Homola.

V Soběslavi se při povodni v roce 2002 dříve než Lužnice rozvodnil Černovický potok, což způsobilo protržení hráze rybníku Zmrhal, kterým potok protéká. Teď je potok klidný a podle údajů měřicí stanice v Tučapech zůstává hladina na přibližně stejné úrovni jako v předchozích dnech.

Naproti tomu Kozský potok v Sezimově Ústí proudil o něco rychleji.

V severozápadní části okresu říčka Smutná v Ratajích sice zvýšila průtok, ale podle slov starosty obce Romana Šafránka, se tak dostala teprve na svůj průměrný roční průtok.

Na severovýchodě teče řeka Blanice, i ta včera držela klid. Protéká Dolními Hrachovicemi a podle starosty Miroslava Bronce ale daleko více obec ohrožují přívalové deště, které strhávají i půdu.

Tomáš Vlasák z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích současné deště spíše vítá, než aby se obával povodní. „Současné srážky spíše doplnily řeky do optimálního stavu na splouvání, což potěší hlavně vodáky. Z Vysočiny přijdou srážky do povodí Lužnice a Nežárky. Voda jinak zůstává v půdě, žádné povodně neočekáváme," vysvětli.

Pokud by nastal opak, města by prověřila svá protipovodňová opatření, která postupně vznikala po tisícileté povodni v roce 2002.

Eva Výborná