Pětatřicet nových pracovních míst je ve srovnání s aktuální nezaměstnaností jako kapka v moři, přesto jde o dobrý signál: jak říká ředitel úřadu práce Pavel Kaczor, firmám už se nedaří tak zle. „Spolu s dalšími střípky to vnímám jako rostoucí počet příležitostí na Táborsku, a tím pádem můžeme garantovat, že těch pětatřicet míst se snadno s naší pomocí obsadí. Nebojím se, že bychom lidi do nové haly neuměli nabídnout," potvrdil ředitel s tím, že zachytil lehké signály, že nabírat by mohly i další firmy.

Nová hala:Investice asi 300 milionů.
Linka bude mít kapacitu zpracování 12 milionů tun polyethylentereftalátu (PET) ročně, což je 360 milionů kusů lahví.
Vznikne tu 35 nových míst.

Silon se v roce 65. výročí vzniku firmy pouští do obří investice, když na svých pozemcích postaví halu na výrobu polyesterových vláken. Bratr současného cechu 36 si vyžádá až 300 milionů korun.

„Tato myšlenka není nic nového, technologii máme ověřenou na poli výroby pro automobilový průmysl a nyní ji chceme použít i v nové oblasti. Například v oblasti hygieny. V tom budeme první, lepší a levnější," ujišťoval finanční ředitel Bernd Morawitz.

Významného okamžiku oficiálního zahájení stavby se včera zúčastnil i vlastník firmy Bernhard Rustige. Architekt žijící na Ibize Silon zdědil po svém otci. Výroba vláken a střiže z PET lahví a technických kompaundů (drti) je hlavním programem firmy, která má produkci již pouze v Plané nad Lužnicí. Pobočky v Kanadě a Číně prodala.

Provoz na ploše 6000 čtverečních metrů má být připraven ke spuštění příští rok v červnu. Příprava začala před rokem, to už firma vyjednávala i s bankami.

Všichni ředitelé Silonu včetně jeho majitele a také starostové Plané nad Lužnicí a Sezimova Ústí, na jejichž rozhraní podnik leží, se včera chopili i lopat. Za úkol měli zasypat do připravené jámy dřevěnou skříňku, která se stane součástí základu haly.

Historické mezníky:1950 – spuštěna výroba polyamidových vláken
1995 – Silon je registrovaný na Burze cenných papírů v Praze
2005 – Silon mění právní formu. Z akciové společnosti se stává společnost s ručením omezeným a vystupuje ze seznamu na burze
Společníci:
Mr. Bernhard Rustige
Consil Verwaltungs-und Beteiligungsgesellschaft, mbH – Düsseldorf
M&F Capital, a.s. – Praha
Management:
Ředitel – Bernhard Rustige
Finanční ředitel – Dr. Bernd Morawitz
Provozní ředitel – Dr. Ronald Voigt
Zaměstnanci: Ve společnosti pracuje kolem 500 lidí
Poloha firmy: Hlavní sídlo a výroba firmy je v Plané nad Lužnicí, prodej
a zákaznické služby poskytuje Silon i v Düsseldorfu v Německu
Roční obrat:
Přibližně 135 milionů eur
Kapacita výroby:
Divize vláken: 38 500 tun
Divize kompaundů: 55 000 tun


„Ukládám stavební povolení, drobné mince, regionální noviny a vzorky našich surovin," vyjmenovával ukládané předměty Bernhard Rustige. Pak s kolegy vzali kladívka a skříňce zatloukli víko. Až jednou následovníci budou starou halu bourat nebo opravovat a narazí na dřevěnou schránku, dozvědí se, co a proč se na tomto místě 29. dubna roku 2015 odehrálo i co se například v tento den psalo v Táborském deníku.

Svůj historický základ má Silon v poválečné době. Vyrábět polyamidová vlákna pro dámské silonky začal v roce 1950, tedy před 65 lety. Jak včera lehkým tónem starosta Sezimova Ústí Martin Doležal připomněl, úlohou Silonu nebylo jen vyrábět, ale stát se i protiváhou sousedního Kovosvitu, jenž byl výrazně mužskou záležitostí. „Zaměstnaní lidé jsou spokojení a kde žijí spokojení lidé, je i bohatší a spokojenější život," ocenil Martin Doležal investorský počin. Zároveň zalitoval, že daňově si město díky rozvoji Silonu nepolepší.