Rozhodnutí sloučit obě odborné školy padlo na konci uplynulého školního roku, kdy už ale byly víceméně připraveny plány pro obě školy. I z toho důvodu by se příliš změn v letošním školním roce z hlediska počtu žáků, případně pedagogických a ostatních zaměstnanců škol udát nemělo. I podle ředitele Střední školy Vimperk Lubomíra Pichlera, pakliže k nějakým zásadnějším změnám dojde, stát by se tak mělo až v souvislosti se školním rokem 2012/2013.

„V každém případě může jakákoli další změna v souvislosti s nově vzniklým subjektem nastat nejdříve v příštím školním roce,“ potvrdil Pichler.

Otázka, co bude s objekty učiliště v Netolicích, je podle krajské radní Jany Krejsové předčasná. „Nebude to ze dne na den,“ tvrdí. Časový horizont vidí v úrovni zhruba tří let. Jako reálnější vnímá rozšíření sloučeného subjektu spíše z Vimperku směrem do Prachatic. V obou místech by se měly vytvářet nové podmínky pro případné rozšíření nabídky dalších učebních oborů. Že se ale činnost v Netolicích bude utlumovat, Krejsová připouští.

S tím se nehodlají smířit ve vedení města Netolice a připravují projekt, jak střední školu zachovat.

Netolickým se rozhodnutí nelíbí

S koncem Středního odborného učiliště v Netolicích už nelze udělat nic. Netoličtí se ale nechtějí smířit s tím, že by definitivně přišli o odbornou školu.

Pokud by totiž skutečně Jihočeský kraj dříve nebo později ukončil provoz školy a internátu v Netolicích, o práci by mohli přijít nejen někteří pedagogičtí pracovníci, ale především nepedagogický personál zajišťující provoz kuchyně, jídelny, internátu i školy. „Už nyní je tady výrazný nedostatek pracovních příležitostí a pokud budou zrušena další místa, bude situace ještě horší,“ upozorňuje starosta Netolic Oldřich Petrášek. Přímý dopad by to mohlo mít na zhruba deset pracovníků.

Zatím s posledním návrhem, jak situaci s předstihem řešit, předstoupil v polovině října před radní Netolic místostarosta města Jiří Churáček. Představil rozpracovanou verzi projektu Literátské internátní školy Viléma z Rožmberka v Netolicích. Záměr vychází z přesunutí výuky SOU v Netolicích do Vimperku a následnému uvolněním budov školního komplexu a zájmu města udržet proces středoškolského vzdělávání. Jde o model hudebně-humanitní internátní školy se zaměřením na studium liturgické hudby, hry na varhany, hudební teorie a skladby, jazyků a historie. „O tom vím, ty informace se už ke mně donesly,“ potvrdila radní Jihočeského kraje Jana Krejsová. „Pokud bychom nemuseli hradit jako kraj provoz a vznikne zde takováto škola, myslím si, že to lze jen podpořit,“ dodala.

Demografický vývoj hovoří jasně

Je ale více než zřejmé, že do budoucna bude hledat kraj úspory, byť by se alespoň podle Jany Krejsové neměl v případě nově vzniklé školy počet žáků snižovat. Faktem ale zůstává, že dětí přibývat nějak razantně nebude. „Musíme brát do úvahy jasný demografický vývoj. Kapacita volných míst je vysoká a musíme ji snížit. Nelze zbytečně nést náklady na provoz prázdných budov,“ zdůraznila radní.

Podle jejích slov musí být objekty využity maximálně. „Budeme opouštět ty lokality, kde nebude dostatečná poptávka. Škola v Netolicích byla potřeba v době, kdy byl na ostatních místech v jejich blízkosti jasný převis, ale dnes jsou volná místa na školách i v Českých Budějovicích. Navíc dojezdová vzdálenost z Netolic do Prachatic je velmi krátká,“ naznačuje víceméně jasný osud pracovišť v Netolicích Jana Krejsová.

Podle Lubomíra Pichlera, ředitele Střední školy Vimperk, pod níž počínaje prvním lednem příštího roku bude patřit i zatím samostatné SOU Netolice, škola a její chod musí odpovídat počtu žáků. „Pokud v některém z oborů žáci nejsou, bude potřeba pokusit se udělat taková opatření, aby se nám podařilo žáky získat, nebo bude nutné některé obory omezit. Na takové rozhodnutí je ale v tuto chvíli příliš brzy,“ uvedl Pichler. Podle jeho slov by podobnému kroku měla předcházet důkladná analýza nejdříve po skončení letošního školního roku.