Když si na webu otevřete stránku slavnostipivatabor.cz, vyskočí na vás nemilé sdělení: dějištěm 26. ročníku, který přijde se začátkem února, již není Tábor, ale českobudějovické výstaviště.

Jejich pořadatel Alois Srb taktně mluví o tom, že táborské kapacity jeho oblíbenému festivalu už nestačí, místostarostka Kateřina Bláhová, pod níž spadá kultura a cestovní ruch, připouští nedorozumění. „Každý jsme si mysleli trošku něco jiného, pan Srb očekával asi něco jiného a já netušila, co očekával. Nebudu to ale úplně specifikovat, nechala bych to na úrovni toho nedorozumění," taktizuje o pravém důvodu.

Podle našich informací od dvou zdrojů by měl děj vypadat asi tak: otec velkého, letos již 25 let dobře fungujícího festivalu, jde na radnici za „kulturní" místostarostkou v domnění, že snad od města konečně získá nějakou finanční podporu. Místo toho měl být dotázán, zda by nepodpořil Táborská setkání.

Oba ale o rozchodu taktně mlčí. Alois Srb na Tábor ani nezanevřel.

„Nic špatného se tady neodehrálo, ale v Budějovicích mám lepší a vhodnější zázemí," míří po 25 letech na hotel Palcát, v němž tehdy coby jeho ředitel pivní svátek zavedl.

„Žádné zklamání necítím, z Tábora mne nikdo nevyhání a pořád mám pocit, že je v Táboře hodně milých a schopných lidí. A jsem jim vděčný za přízeň a pomoc," tvrdí Alois Srb, jenž o přestěhování do jiného města přemýšlel již před rokem. Naznačuje ale, že i v souvislosti se svým věkem. Ostatně před časem si Táborskému deníku postěžoval, že tady svého nástupce nevidí.

Alois Srb je rozhodnutý přemístit na výstaviště jak odbornou, tak kulturní část festivalu. Majitel hotelu Palcát Jiří Jeníček chce o „lidovou" zábavu zabojovat.

„Chtěli bychom program od středy do soboty pro pivaře připravit, takže by to bylo jako přidružená část festivalu. Ale rozpočet je zhruba tři sta tisíc, musím zkusit, zda by město tuhle akci podpořilo," naznačil Jiří Jeníček.

S hejtmanem

Kateřina Bláhová pak doufá, že po roce by se Alois Srb mohl do Tábora vrátit. „Věřím slovu pana Srba, že po Táborských setkáních se sejdeme a budeme mluvit o dalších ročnících. Mě osobně to velmi mrzí kvůli Táboru i kvůli tomu, že jsme se s panem Srbem nesešli. Ale nevidím to jako tragické, i když pro náš cestovní ruch to bude změna. Na druhou stranu ctím, že to jsou jen jeho slavnosti," dodala.

Hejtman kraje Jiří Zimola zatím pro pivní slavnosti na novém působišti žádný finanční polštář nemá, ale stěhování ho až tak moc nepřekvapilo.

„Zaznamenal jsem, že Tábor nevychází panu Srbovi příliš vstříc a ten že uvažuje uspořádat slavnosti jinde. Byla by ale škoda, aby se dlouholetá tradice přerušila. Na toto téma se budu chtít s panem Srbem setkat," napsal nám včera hejtman kraje.