Slavnostmi slovem provázel Miroslav Mareš, který v úvodu předal slovo starostce Volar Martině Pospíšilové. Ta přivítala hosty a poděkovala všem přítomným, že přišli v tak hojném počtu. Poděkovala všem účinkujícím a Miroslavu Marešovi za dlouhodobou vynikající spolupráci.

Zahajovalo se tradičně s hlavním hostem slavností a tím byl letos Petr Jablonský, imitátor, bavič a herec, který tradičně společně se starostkou přeřízli metr dřeva, připili volarským pivem a slavnosti mohly oficiálně začít.

„Máte ve Volarech výborné pivo,“ pochválil místní zlatavý mok první vystupující Petr Jablonský a hned nato přišla celá plejáda jím imitovaných osobností. Od prezidenta Miloše Zemana přes řadu současných i bývalých ministrů či poslanců až po herce Luďka Sobotu či Felixe Holzmanna. Představení navodilo výbornou atmosféru sobotního dne. Ten se nesl v duchu vystoupení volarských umělců a dětí ze zájmových kroužků DDM.

S nimi se souběžně konala dřevorubecká soutěž Euro Jack, která nabídla velkou show mužů s dřevorubeckým nářadím, a tak rachotily pily motorové i ruční a sekery doplnily vše zajímavými údery. Bylo to velmi působivé a o soutěž byl tradičně velký zájem diváků.

Po dopoledním programu přišla na řadu tradiční mezinárodní zábavná sportovní soutěž tří partnerských měst O putovní dřevák. Rakouský Wallern an der Trattnach, bavorský Perlesreut a domácí Volarští si to rozdali v tradičním souboji v zajímavých disciplínách, a to řezání pilou na čas, přestavění pyramidy dřeva, velmi těžké porážení kuželek těžkou kulatě hranatou koulí a finálovém šplhu na dvoumetrový kůl, který je vždy ozdobou celého soutěžení. Letos to závodníkům šlo nad míru a dokonce v každém týmu byl borec s časem 5 sekund.

Soutěž skončila hlavní sobotní část dne a po lítém boji se dřevák vrátil do Volar. Domácí borci tak za sebou nechali Perlesreut a Wallern an der Trattnach.

Po celý den byl na programu velký dřevařský jarmark. Děti se bavily na horolezecké stěně, na tržišti hrála Netolická pětka a volarští hasiči pekli výborné klobásy a všude kolem náměstí to byl jeden povedený jarmark, kde krom dřeva voněly i kulinářské a regionální speciality.

Nedělní program patřil především dřevákům a pokusu o překonání rekordu v počtu lidí v dřevácích na jednom místě. Ač počasí příliš nepřálo, nakonec se sešlo 157 lidí v dřevěné obuvi. To sice rekord z roku 2010, kdy se sešlo na volarském náměstí 267 lidí v dřevácích, neohrozilo, ale padl rekord jiný. „Rozhodli jsme se vytvořit rekord v počtu lidí, kteří přijdou v dřevácích do zasedací místnosti volarské radnice a 157 lidí je na takové počasí úctyhodný počet,“ potvrdil nový rekord Luboš Rafaj z pelhřimovské rekordové Agentury Dobrý den. „Pro příští rok chceme z dřeváků vytvořit velký nápis Volary a současně překonat rekordní počet lidí z roku 2010,“ uvedl plán do 24. ročníku slavností Luboš Rafaj.

A určitě se sluší doplnit i jména v kategoriích nej. Nejstarší účastnicí průvodu v dřevákách byla Helena Fremlová (ročník 1932). Nejmladší účastnicí byla Amálie Kunová (7. 11. 2015) a nejvzdálenějšími účastnicemi Mária Kesiová a Andrea Kazílek ze slovenské Rožňavy.