Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé přezbrojují na registrační pokladny

NEJKRÁSNĚJŠÍ fotografie vybrané ze 110 000 snímků autorů ze 110 zemí pro výstavu "Trierenberg Super Circuit" jsou k vidění při velké dia-show v Horních Rakousích. Většinou jde o záběry z přírody, jako tento od Neila Coopera, ale zastoupeny jsou také akty a portréty. Ve čtvrtek bude show v městském divadle ve Gmundenu, v pátek v městském sále ve Steyru, vždy od 20 hodin.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Diashow nabízí strhující záběry.Foto: Deník/repro

Od 1. ledna elektronicky

Linec – V Rakousku bude od 1. ledna platit povinnost registračních pokladen. „Předseda sekce živností a řemesel Hospodářské komory v Horních Rakousích Leo Jindrak očekává, že norma přinese branži četné problémy," píše linecký deník Volksblatt. Podle expertů komory se změna týká asi 90 procent hornorakouských podnikatelů s obratem od 15 000 eur ročně. Ti budou od začátku příštího roku muset užívat elektronický záznamový systém. Náklady na jeho pořízení či „přezbrojení" jsou podle ředitele sekce zemské komory Heinricha Mayra nejméně 2500 eur.
Oba funkcionáři upozorňují v listě na některé problémy provozní praxe. Poskytovatelé školních svačin musí během pěti až patnácti minut obsloužit i stovky dětí. Při povinnosti tisknout doklad o přestávkách nestihnou uspokojit všechny. Totéž platí o provozovatelích bufetů na sportovních stadionech.
Výjimku mají pojízdné prodejny například pečiva, které zásobují vzdálená místa a nabízejí zboží „z auta". Těm „stačí" vystavit zákazníkovi rukou psaný doklad a poté v obchodě přijaté částky zaznamenat do registrační pokladny.
Jindrak a Mayr dále upozorňují, že zatím neexistuje jediný registrační systém, který by mohli obsluhovat například nevidomí maséři. Obchodníci s květinami by měli podle zákona zanášet do pokladny zvlášť každou květinu tvořené kytice. Podnikatelé zajíždějící například na veletrhy do více evropských měst by potřebovali více pokladen, protože rakouský systém není kompatibilní třeba s italským nebo německým.

„Opatrovné" zůstává

CSU dlouho bojovala, až v srpnu 2013 prosadila uzákonění tzv. opatrovnické dávky. Rodiče, kteří pro své dítě nenárokují umístění ve státních jeslích, začali dostávat ze spolkového rozpočtu 100 eur měsíčně, od loňského srpna 150 eur. Odpůrci příspěvek kritizovali jako „sporákovné", pobídku ženám, aby se raději věnovaly výchově dětí místo docházky do zaměstnání. Této možnosti ale veřejnost ráda využila, především v Bavorsku, kde úřady rodičům rozeslaly už předvyplněné žádosti o dávku. Nárokovalo si ji více než 73 procent rodin s dětmi do dvou let.
Letos v červenci spolkový ústavní soud tuto opatrovnickou dávku zrušil zpětně k 1. lednu 2015 – podle Volksblattu ne proto, že by byla neústavní, ale protože k jejímu vyplácení není příslušný spolkový rozpočet. Protože se CDU, CSU a SPD na uzákonění normy dohodly v koaliční smlouvě, dosáhla po zrušení zákona ústavním soudem CSU proti vůli svých partnerů, že „ušetřené" prostředky stát alespoň zčásti převede jednotlivým spolkovým zemím, které je budou moci využít podle své úvahy buď na budování dalších jeslí, nebo na opatrovnický příspěvek, vysvětluje PNP. Rozděleny budou podle obvyklého klíče zohledňujícího počet obyvatel a daňovou sílu zemí. Že v Bavorsku možnosti „placené" péče o děti doma využilo výrazně nejvíc rodin, zohledněno nebude. Peníze budou zemím poskytovány jen do roku 2018
Bavorská vláda přijala návrh ministryně sociálních věcí Emilie Müllerové na plynulé pokračování přímé podpory výchovy dětí v rodinách. Po propočtu tohoto vázaného příspěvku ze spolkového rozpočtu zjistila, že bude-li chtít dodržet oněch 150 eur na dítě měsíčně, bude muset něco „přisypat" ze svých zdrojů – po 108 milionech letos a v příštím roce, 100 milionů v roce 2017 a 95 v roce 2018. Kancléř Marcel Huber je přesvědčen, že „opatrovné" bude v Bavorsku vypláceno i v dalších letech. Ujistil, že z dávky budou profitovat jen bavorští rodiče – má platit podmínka, že žádat o ni mohou jen ti, kteří v zemi žijí alespoň jeden rok. Další podmínkou jsou doklady o preventivních lékařských prohlídkách dětí jako minimálního důkazu péče rodičů o ně.
„Sociální demokracie požadovala škrtnutí dávky rodinám a využití prostředků na další investice do výstavby jeslí. Podle ní v nich v Bavorsku dál chybí 20 000 míst pro děti do tří let," uzavírá PNP.

Hasič supervytrvalec.Hasič pro Guinnesse

Štýrský hasič Herbert Krenn obdržel oficiální certifikát o zapsání do Guinnessovy knihy rekordů za absolvování 14. Dunajského půlmaratonu v Linci 19. dubna v uniformě a v hasičských botách v čase 1:55:57 (Deník zaznamenal). Linecké OÖN připomínají, že 15. Borealis Linz Marathon na stále oblíbenějším rychlém okruhu městem bude 3. dubna 2016. Na www.linzmarathon.at už je možné se přihlašovat.

Bavorsko: 110 000 běženců

Počet v Bavorsku ubytovaných uprchlíků se od začátku roku více než ztrojnásobil – na asi 110 000, uvedla PNP z čísel ministerstva sociálních věcí. Tím už je dosaženo stavu, který ministryně Emilia Müllerová očekávala do konce roku, dodal list a připomněl, že v roce 2014 bylo v zemi umístěno 33 000 azylantů. Novou prognózu nechce zemská vláda dělat. Odhad spolkové vlády, že v Německu bude do konce roku půldruhého milionu běženců, označil bavorský kancléř Marcel Huber za čisté hypotézy, k nimž nemá vůbec co říci, píše PNP. Nyní do Bavorska přibývá 5000 až 10 000 uprchlíků denně. Čísla o skutečném počtu příchozích se ale výrazně liší například kvůli možné vícenásobné registraci těchto lidí na pohybu. Na druhé straně ne všichni, kteří už v zemi jsou, byli úředně podchyceni.

Oktoberfest byl čistější

Z bilance letošních pivních slavností Oktoberfest v Mnichově ještě jedno číslo. Technické služby z areálu odvezly 120 tun odpadu, jen asi polovinu loňského množství. Přitom počet návštěvníků poklesl jen o 6,4 procenta na 5,9 milionu. Kromě mimořádných nasazení, jako po zahajovacím slavnostním průvodu, „popeláři" rukovali na „Wiesn´" každou noc kolem druhé hodiny, aby do sedmi hodin bylo výstaviště čisté. Pracovalo na tom až 25 zaměstnanců s velkými technickými prostředky.
Návštěvníci ovšem podle PNP odhazovali odpad i mimo areál. „Jen na stanici metra Theresienwiese se jeho množství během slavností oproti normálním dnů zdesetinásobilo," uvedl list.

„Účtaři" si polepší

Mzdoví a bilanční účetní, daňoví experti a vedoucí účtáren s více než dvouletou zkušeností v rakouských firmách by mohli pro příští rok počítat s růstem mezd o tři procenta vyšším, než o kolik se zvýší příjem jejich šéfů, uvádí renomovaná odborná finanční firma Robert Half. Podle Svena Hennigeho rakouské podniky profitují z lehkého růstu konjunktury posledních měsíců a do budoucnosti hledí optimisticky. „Atraktivní platy jsou důležitým prostředkem k udržení spolupracovníků a přesvědčení nových zájemců o místa, proto firmy přistoupí k výraznějšímu navýšení mezd specialistů, kterých je stále málo, než u vedoucích sil," míní.
Podle rozboru už loni muselo 84 procent společností nabídnout uchazečům o místa v oblasti financí vyšší platy, než bylo plánováno. Téměř každý pátý zaměstnanec v tomto oboru dostal přidáno. Připraveno zvedat platy svým pracovníkům v příštím roce je více než 70 procent finančních manažerů. 51 procent navíc hodlá nabízet flexibilní pracovní dobu, 17 procent víc dovolené, 14 procent možnost pracovat po síti z domova a 14 procent i další výhody, například opatrování dětí, uvádějí OÖN.

Autor: Vladimír Majer

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny víkendu. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

AKTUALIZOVÁNO

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína. Škoda jde do desítek milionů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mohutný požár se obešel bez zranění – a podařilo se zabránit jeho rozšíření. To jsou zřejmě jediné příznivé zprávy spojené s řáděním plamenů, které v sobotu hodinu a čtvrt před polednem zachvátily restaurační provoz v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ. Tomu, že Motorest 4 kameny, známý i v nedaleké Mladé Boleslavi a v Praze, zachvátil požár velkého rozsahu, už zdaleka nasvědčoval hustý tým valící se ze střechy budovy postavené ve stylu koliby, jímž probleskovaly plameny. Objekt požár zcela zničil i s veškerým vybavením. Škoda se odhaduje na 30 milionů korun.

Na černý trh v Kábulu se prý dostal alkohol, určený původně evropským diplomatům

V afghánském hlavním městě Kábulu se zřejmě na černém trhu prodává nezákonně alkohol, který do Afghánistánu dovezla diplomatická mise EU. Věcí už se zabývají evropští vyšetřovatelé, uvedl mluvčí AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT