Jím designovaná lehoučká vozítka donesla závodníky ke čtyřem zlatým medailím na mistrovství světa postižených v Belgii a Becker si dal za cíl ve spolupráci s týmem Sopur/Quickie (Sunrise Medical) vyhrát letos paralympiádu v Riu. Novou konstrukci stihl připravit včas. Vozítko otestoval na silnicích v okolí Neuhausenu paralympionik Errol Marklein.
Poptávka je velká, mohli by těchto handbiků vyrábět 30 až 40 ročně, ale zatím připravili šest kusů pro paralympiádu, píše deník PNP. Čtyři z „jejich" závodníků už mají start jistý, jeden o něj ještě usiluje.

Laudovo jubileum

Linecký deník OÖN připomněl 40. výročí málem tragické nehody rakouské legendy F1 Andrease Nikolause Laudy (*22. února 1949 ve Vídni). 1. srpna 1971 na Nürburgringu narazil po defektu úřadující mistr světa do zdi vymezující trať a půl minuty seděl v hořícím Ferrari. Život mu tehdy zachránil Ital s kovbojským kloboukem Arturo Merzario, který ho z plamenů vytáhl. Kolegové závodníci Brett Lunger, Harald Ertl a Guy Edwards u havárie také zastavili a pokoušeli se pomoci, ale Merzariovi se podařilo odepnout bezpečnostní pás a Laudu vytáhnout, píše list a cituje zachránce: „Byl lehký jako pírko…"

Ironií osudu Merzaria dva roky předtím od Ferrati vyhodili, protože vzal Laudu do týmu, uvádějí OÖN. Jeho znalosti zasvěceného mu na Nürburgringu pomohly „naslepo" uvolnit pás v zakouřeném kokpitu. Poskytl také zraněnému první pomoc, než dorazili první záchranáři. Lauda utrpěl nejen zlomeniny a popáleniny, ale život ohrožující bylo především nadýchání se jedovatých par. „Když upadl do komatu, dostal poslední pomazání. Ale 41 dnů nato znovu při Grand Prix Itálie usedl za volant formule a obsadil čtvrté místo. Přiznává panický strach při prvním tréninku: Zařadil jsem dvojku a strachy jsem se málem po…" Poté se stal ještě dvakrát mistrem světa, v letech 1977 a 1984. Poslední závod jel 3. listopadu 1985 v Austrálii. S premiérou 15. srpna 1971 v Rakousku absolvoval 171 startů v GP, 25 závodů vyhrál, 24krát zajel nejrychlejší časy. Z prvního manželství s Marlene mají syny Lukase (37) a Mathiase (35), s druhou Birgit dvojčata Maxe a Miu (6).

Podle lineckého deníku ho Merzario po jeho návratu do cirku F1 přehlížel. „Kyselý" byl ještě týden po Monze v Salcburku, kde mu Lauda jako poděkování předal rolexky. „Od té doby jsou s Nikim dlouho přátelé – sblížili se především při náhodném setkání na Kubě, kde byl Lauda jako kapitán letadla a Merzario jako turista."

Závody dlabaných kmenů

Dlabání po startu finišuje.Zdroj: Deník/repro Gerald Egger (43) ze spolku kolových (pilotových) staveb v Attersee prý už nemohl poslouchat nářky, že se v Horních Rakousích nic nedělá. Proto se rozhodl uspořádat závod „člunů" dlabaných pravěkými nástroji – z kamene, bronzu a železa, píše linecký list OÖN.

V sobotu 6. srpna od 10 hodin se v Seewalchenu na Attersee v rámci jezerní slavnosti světového kulturního dědictví utkají dvě šestičlenné posádky devítimetrových lodí zhotovených ze 120 let starých a padesát metrů vysokých bílých jedlí. Ty byly v březnu poraženy a ponořeny do Attersee, aby se dřevo „zklidnilo", jak vedoucí projektu říká. Ke spolupráci na stavbě získal archeology vídeňské univerzity a experty státní správy lesů, jejichž šéf Rudolf Freidhager osobně vyhledal vhodné silné a rovnoměrně rostlé stromy. Obři měli obvod tři a půl metru. Nyní jsou úpravy plavidel v poslední fázi. Při regatě si na nich budou moci sjet různé týmy zájemců, kteří se ještě mohou ohlásit na gerald.egger@pfahlbau.at.

Královnina šestka za humny

Královnina šestka.Zdroj: Deník/reproThe Queen´s Six, soubor windsorského zámku, jsou dvorními muzikanty anglické královny. V úterý 2. srpna od 20 h vystoupí v bazilice sv. Michaela v Mondsee, 4. srpna od 19.30 v klášteře St. Florianu. Skupina zpívá až osm mší v Royal Chapel a vystupuje při oficiálních přijetích i privátních oslavách královské společnosti.

„Jaký pocit je zpívat pro královnu, na to se linecké OÖN zeptaly kontratenora skupiny Dana Brittaina. „Je to samozřejmě zvláštní privilegium, kterému se těšíme jen my a hrstka jiných sborů. Její veličenstvo očekává naši veřejnou službu v kapli svatého Jiřího minimálně dvakrát ročně, navíc při privátních příležitostech. Být v její blízkosti je něco zvláštního, jiného. Když je u toho královna, člověk se instinktivně cítí být o hlavu vyšší. Každý, ať sedmiletý, či dospělý."

Na dotaz, co může prozradit o královské „hudební chuti", říká: „Tuto otázku slyšíme často, ale pravdou je, že to skutečně nevíme. Snažíme se o širokou směs, od sakrální hudby přes jazz po pop, kdekoliv zpíváme, lhostejno před jakým publikem. V kapli zpíváme nejen pro Její veličenstvo, ale obecně k poctě vysoké autority. To by mohlo být i důvodem toho, že královna o své účasti na koncertu nikomu neříká."

Ke koncertům v Horních Rakousích Brittain dodává: „Máme z pozvání ke sv. Floriánu s jeho důstojným mramorovým sálem radost a jsme hrdí na to, že můžeme podpořit restaurování zdejší knihovny."

The Quenn´s uvedou "Her Heavenly Harmony", což je titul jejich nejnovějšího alba, které vyšlo začátkem roku. „Je to poklona neuvěřitelně světské hudbě z doby patronky našeho jména královny Alžběty I., vzniklé za anglické renesance. Zpívat tyto madrigaly nás obrovsky baví. Protože rádi kombinujeme co nejvíc různých stylů, publikum od nás uslyší také modernější repertoár, kromě jiného zbrusu nové aranže, které jinde slyšet nemůže…"

Na úterní koncert od 20 hodin v bazilice sv. Michaela v Mondsee a 4. srpna od 19.30 v klášteře sv. Floriána pořadatelé vybírají dobrovolné dary. Výnos ve druhém případě půjde na restaurování klášterní knihovny.

Vandal řádil v národním parku.Zdroj: Deník/repro PNPVandal u Luzného

Dosud neznámý pachatel rozbil skleněnou skulpturu nazvanou Modrý sloup na úpatí Luzného, napsal deník PNP. Národnímu parku Bavorský les ji daroval Spolek Karla Klostermanna, který se, jak list připomíná, už dlouho předtím zasazoval o překročení hranic mezi lidmi a územími tam, kde tomu bolestné dějiny a železná opona dlouho bránily. „Zcela v Klostermannově tradici měl skleněný Modrý sloup vyjádřit, že jsme si vzájemně způsobili bolest, ale budoucnost chceme společně uspořádat v míru," napsaly PNP.

Na turistické stezce poblíž známé skleněné archy měla skulptura upomínat na to rozdělující, a ještě více na to spojující, mezi Bavorským lesem a Šumavou, uvedl list. Slavnostně byla jako památník odhalena 26. června. 23. července ale zjistil a oznámil pracovník národního parku její poškození. Informace, které by mohly pomoci objasnit toto obecné poškození cizí věci, hledá policejní inspekce v Grafenau ( 08552/9606-0).

Míň se rozvádějí

Počet rozvodů v Bavorsku loni znovu poklesl, tentokrát meziročně o jedno procento na 24 247. Celkově tak v uplynulých čtyřech letech ubylo rozchodů zhruba deset procent. Dosud nejvíc jich bylo v roce 2013 – 29 992. Nejčastěji se loni rozváděly páry, které spolu byly šest let, dodává PNP.