Vánoční strom uprostřed Velkého náměstí letos čeká úplně nová výzdoba.

Doplnění sváteční výzdoby společně s architektem města Davidem Andrlíkem připravila místostarostka Helena Brejchová. „Na výzdobu vánočního stromu na Velkém náměstí se poněkud zapomínalo, přestože právě toto místo je srdcem celého města a zaslouží si oživení," podotkla.

Strakonický vánoční strom se tak rozsvítí o první adventní neděli 29. listopadu střídavě teplým a studeným bílým světlem. Jako doplněk budou použity bílé ozdoby dobře viditelné za denního světla (vizualizaci najdete na straně 3). O tom informovala mluvčí radnice Markéta Bučoková. „Světelná výzdoba se objeví i na fasádě domu č.p. 1, budou zvýrazněny horizontální linie světelnými řetězy. Výzdobě budou dominovat dva světelní andělé, kteří budou umístěni na osvětleném balkoně," naznačila.

Náklady na zakoupení nových prvků osvětlení jsou zhruba šedesát tisíc korun. Původní výzdoba bude použita jinde ve městě, například na stromě na Palackého náměstí.

Celkem 150 tisíc korun bude stát rozšíření vánoční výzdoby v Blatné. Kompletně nově osvícená bude třída J. P. Koubka, kašna a vylepšení čeká osvětlení blatenské věže.

Více k tom řekl místostarosta Blatné Pavel Ounický. „Jaké nové ozdoby se objeví na lampách na třídě J. P. Koubka, zatím necháváme jako překvapení. Nový vánoční strom ale pořizovat nebudeme. Ozdobíme ten, co máme a co nám od loňska poněkud poporostl," dodal.

Slavnostní rozsvěcení výzdoby se v Blatné uskuteční v v neděli 29. listopadu po adventních trzích.

Kromě Strakonic a Blatné další města ve strakonickém okrese už zásadní rozšiřování vánoční výzdoby nechystají.

Ve Volyni tradičně vánoční výzdobu navěšují v týdnu před první adventní nedělí. Více o tom řekl starosta Václav Valhoda. „Letos jen vyměníme poškozené díly, jinak nic. To by mělo být maximálně v řádu tisíců, víc ne," konstatoval. Jedinou novinkou posledních let tak zůstává světelný řetěz, který Volyně dostala si před dvěma roky od sponzora.

Také ve Vodňanech vystačí s tím, co mají, a nákup nové vánoční výzdoby se tam nechystá. To potvrdil starosta Václav Heřman. „Část osvětlení už je na místě. Vše vypukne 29. listopadu," doplnil.

V Sedlici se na začátku adventu vánočně rozsvítí nejen náměstí, ale i hlavní ulice. Podle starosty Jiřího Roda bude výzdoba jako každoročně instalována na sloupy veřejného osvětlení. „Chybět samozřejmě nebude ani vánoční strom. Nějaké rozšiřování vánoční výzdoby ale v plánu nebylo," dodal.

Ani v Bavorově žádnou investici do vánoční výzdoby letos nechystají. Jak uvedl starosta Miroslav Fenc, dělají ji vlastně jen na náměstí. Tam se už brzy s adventem objeví nejen převěsy a ozdoby na lampách veřejného osvětlení, ale i rozsvícený vánoční strom.