Tisková mluvčí Strakonického 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová prozradila, že cvičení se zúčastní téměř 1700 vojáků z devíti členských států NATO. „Vojáci z České republiky, Kanady, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, USA, Velké Británie a Gruzie budou prověřovat spolupráci vojenských jednotek z různých zemí, jak při plánování, tak během samotného průběhu společných operací v rámci mnohonárodního úkolového uskupení," řekla.

Příslušníci ozbrojených sil budou cvičit ve výcvikovém prostoru Pabrade na východě země do pátku 20. listopadu, kdy cvičení končí. „Strakonický útvar pro potřeby cvičení vyčlenil úkolové uskupení na bázi protiletadlové čety, která je vyzbrojena přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Doplňuje ji systém velení a řízení palby a prvek logistické podpory," dodala Jana Samcová.

Úkolem strakonických vojáků bude zabezpečit pozemní protivzdušnou obranu. Do Litvy však strakoničtí vojáci nejedou poprvé. V první polovině listopadu loňského roku se zde již jednoho mezinárodního cvičení zúčastnili.

Jakub Vacík