ST RACING TEAMVeronika Zuklínová (hosteska), Jakub Chán (design inženýr), Kristýna Hlaváčová (grafik), Jan Narovec (manažer týmu), Dominik Starý (design inženýr), Ivana Trnková (hosteska), Adam Ježek (výrobní inženýr) a Lukáš Zuklín (jako maskot týmu). 

Nejlepší formuli v ČR má parta strakonických průmyslováků. Jako ST Racing Team se stali v Plzni mistry republiky v soutěži Formule 1 ve školách. Zvítězili navíc velkým náskokem a měli by tak naději se prosadit i na světovém finále, které se letos koná v Abu Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů. Šanci to zjistit ale budou mít, jen když seženou půl milionu korun.

Studenti z VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice mají za sebou řadu hodin práce v průběhu celého roku. O tom více řekl jeden z konstruktérů týmu Jakub Chán. „Museli jsme například dodržet třiadvacet předepsaných rozměrů," vysvětlil.

Výrobním inženýrem byl Adam Ježek. „Na mě bylo vše přes obrábění, povrchové úpravy až po dokončení," naznačil.

A protože se tým staral o vše, nejen o výrobu, ale i propagaci, shánění sponzorů a podobně, nesměl chybět ani manažer. Tím byl Jan Narovec. „Na mě bylo všechno korigovat, nakonec to všechno naštěstí klaplo," dodal.

Shrnuto – úkolem týmu bylo vymyslet, navrhnout a zkonstruovat model formule tak, aby byl co nejrychlejší. Postarat se museli třeba i o prezentaci.

Pokud pojedou do Abu Dhabí, čeká je spolupráce s rakouskými studenty. Jednak ti už startovné zaplatili a navíc ve světovém finále nejsou prý takové kooperace nic ojedinělého. I tak ale musí ST Racing Team mít na náklady spojené s cestou. Od letošního ročníku je organizátor nehradí. Prvních dvacet tisíc korun už mají. Deset dostali na Fóru zdravého města a dalších deset při přijetí na strakonické radnici. Zbývá jim tedy sehnat „jen" 480 tisíc…

Vítězný tým soutěžil letos už potřetí

Soutěž Formule 1 ve školách měla letos už šestý ročník. Strakonice vynechaly jen jednou a letošek byl pro ně nejúspěšnější. Vítězný ST Racing Team soutěžil přitom už potřetí.

Vedoucí projektu a pedagog VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice Milan Samec může být spokojený. „Kromě celkového prvenství náš tým vybojoval také první místo v poháru konstruktérů za nejlepší konstrukci závodního vozu," dodal.

Závodů se zúčastnilo jedenáct týmů z celé ČR, dva z Polska a jeden ze Slovenska. Všichni členové vítězného týmu získali tříleté bakalářské stipendium na University of New York in Prague. Hlavní výhrou ve světovém finále je trofej Bernieho Ecclestonea a stipendium pro všechny členy týmu na londýnské univerzitě obor automobilový inženýr.

Kristýna Hlaváčová, která se starala o grafickou podobu projektu, myslí už na budoucnost. „Bylo to hodně práce, ale šla bych do toho znovu, ať jako grafička či manažérka týmu," konstatovala. Je možné, že Strakoničtí v příštím roce postaví ryze dívčí tým.

Obnova týmu bude i tak nutná, většinou jsou mezi nimi maturanti.

ST Racer NG UltimateST Racing Team připravil pro finálové kolo vůz s názvem ST RACER NG Ultimate. Jako jediný na soutěži měl odpruženou přední nápravu s nezávisle zavěšenými předními koly. Jeho základ je z balsy a je poháněný CO2 bombičkou.