Tradičně se do Studentských voleb zapojuje českobudějovické Biskupské gymnázium. „Hlasovalo třináct procent oprávněných voličů, tedy studentů starších patnácti let," konstatoval garant akce Martin Volný. Podle něj účast ovlivnil fakt, že studenti posledního ročníku dali přednost přípravě na státní maturitní zkoušky.

Přesto výsledky hlasování gymnazistů o lecčem svědčí. Podobně jako v celostátním měřítku ani na Biskupském gymnáziu příliš nebodovaly zavedené strany, naopak slušné přízni se těšila menší uskupení. „Vyhrála TOP 09 s 39 procenty hlasů před KDU-ČSL se 12%. Následovala Strana zdravého rozumu, pro kterou hlasovalo 10% studentů, shodně 8,5% hlasů získala Česká pirátská strana a Strana zelených, 7% má Strana svobodných občanů a pětiprocentní hranici těsně překonala i KSČM," shrnuje Martin Volný.

Dodává ale, že to mohla ovlivnit recese několika studentů, kteří přiznali, že hlasování nepojali zrovna vážně. „Dokazuje to ale, jak může nízká volební účast ovlivnit konečné výsledky," upozorňuje Martin Volný skutečné voliče.

Patřit mezi ně budou za pár týdnů i někteří studenti, mezi nimiž právě tento projekt pomáhá zvýšit zájem o politiku. „Především se snažíme ale mladým lidem vysvětlit, kde najít o politických stranách informace potřebné pro jejich rozhodování," dodává pedagog.