Džungle, již protíná vyšlapaná cesta a pak následuje vysekaná louka. Tak markantní jsou na táborském Sídlišti nad Lužnicí rozdíly mezi vlastníky pozemků. Zatímco na městské vyjíždí kolona traktrůrků několikrát za sezonu, majitel z opačného konce republiky se v Táboře neukáže. Také proč, vyhlášky, které by ho nutily k údržbě, neexistují. A hasiči jsou teď víc než ve střehu. Místním občanům ale zarostlé louky moc nevadí.

„Mně to vůbec nevadí, je to příroda a je to lepší, než kdyby louka byla holá. Určitě alespoň pro koroptve a bažanty. Areál je udržovaný pěkně a louka naproti mi nevadí, ani v lese není tráva posekaná," vyjádřil se například Aleš Šiška a ukázal přitom na areál Komora, který udržují technické služby.
Na cestě mezi loukami směrem ke Kauflandu jsme zastihli i Janu Malykovou. Ani jí vysoká tráva nevadí. „Mně nevadí nic a navíc chodím po vyšlapaných cestách. Je to věc majitele," míní.

A má pravdu. „Vyhlášku, která by majitele nutila trávu sekat, nemáme. Pouze píšeme výzvy, ale moc na ně neplatí. Většinou nebývají z Tábora, tak se tím ani nezabývají," potvrdil vedoucí táborského odboru životního prostředí Jan Fišer s odkazem na zákon o rostlinolékařské péči. Takový zákon sice existuje, ale jak naznačil šéf Státní rostlinolékařské správy Tábor, Vojtěch Lászlo, je dost ohebný. Podstatou totiž je dokázání, že vám sousední neudržovaná louka způsobila škodu.

„Pokud ji prokážu, můžu ji uplatňovat. Už je ale horší kde," přiznává odborník s tím, že samotné vysemenění sousedových rostlin na vaši louku mezi relevantní škody nepatří. Zákon ale říká, že je každý povinný zamezit šíření invazivních druhů plevele, což . „Pokud se chcete odvolávat, tak v rámci katastru na odbor životního prostředí," radí rostlinolékař, čímž ale jen uzavírá kruh. „Oni poslechnout nemusí," dokreslil Jiří Horatlík, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny táborského městského úřadu.

V seznamu vyhlášek tato nefiguruje ani v Bechyni či Mladé Vožici. Jak ale starostové Jaroslav Matějka a Jaroslav Větrovský vysvětlili, nepotřebují ji: majitelé se starají. „Občas je přerostlá tráva kolem kolejí, tak ji vysečeme sami, ale jinak nic," potvrdil Jaroslav Matějka.

Hasiči budou kontrolovat

Vyhlášku by ale ale hasiči, kteří především v době sucha vidí v neposečené suché trávě, v níž se drží i klíšťata, vysoké riziko vzniku požáru.
„Stačí nedopalek cigarety nebo sirka a hoří. I když trochu zapršelo, nebezpečí stále trvá. Navíc na taková místa obvykle bývá i špatný přístup a chybí tam i zdroj vody," upozornil ředitel táborského Hasičského záchranné sboru Petr Hojsák a připomněl, že vyhlášený zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě zůstává v platnosti a že hasiči chystají častější kontroly v terénu.

Vyhlášený zákaz potvrdil ve středu po poledni i hejtman kraje Jiří Zimola, který napsal: "Mé rozhodnutí jsem diskutoval jak s hasiči, tak s Českým hydrometeorologickým ústavem a je opodstatněné a podložené naprosto konkrétními rizikovými údaji." Jak doplnil Petr Hojsák, zákaz rozdělování ohně ve volné přírodě platí nyní i pro hospodaření v lese. „Platí i pro vlastníky lesů, to znamená, že v této době nesmějí v lese pálit klest."