A taková nabídka se neodmítá. „Takovouto solidaritu od Sezimova Ústí můžeme jen přijmout," potvrdila místostarostka Tábora Olga Bastlová, která nový systém financování G – centra a nového domova, který chce Tábor postavit u nemocnice, se starostou Martinem Doležalem vyjednávala.

Co Sezimovo Ústí zaplatí:
1. jednorázová dotace 3,5 mil.
2. příspěvek na bonifikaci 0,45 mil./rok
3. za obsazené lůžko 0,021 mil./rok

Sezimovo Ústí má nyní v G – centru 18 svých občanů. Finančně se podílet na nákladech ho ale žádný zákon nenutí, takže čtyři miliony posílá k sousedům dobrovolně. Nicméně bez protislužby to nejde. „Těmito penězi si Sezimovo Ústí přispívá na náš bonifikační systém," dodává místostarostka.

V praxi to znamená, že Sezimoústečák se v posuzování při příjmu do G – centra stává Táborákem. Už pro něj nebude jeho trvalé bydliště handicapem. „Sezimovo Ústí stanovilo potřebný počet lůžek ve stávajícím domově pro seniory na 25 a v budoucím objektu se zvláštním režimem má požadavek na přednostních pět lůžek," dokreslil Lubomír Šrámek dohodu, kterou už zbývá jen oboustranně podepsat. Znít bude na deset let.

Sezimoústečtí radní schválili na stavbu domova pro lidi s Alzheimerovou chorobou dotaci 3,5 milionu. Pak počítají s dalším až milionem ročně. Podle Martina Doležala je to pro ně výhodnější, než stavět vlastní zařízení. Kraj souhlasí, že nový seniorský dům zařadí do systému dotovaných lůžek.