Zpočátku to vypadalo, že zástupci Agentury Cyklistika odejdou z jednání zastupitelé zklamaní. Když přišla řeč na světový závod cyklokrosu, některým se suma za pořádání šampionátu – přes osm milionů, zdála v době, kdy se obrací každá koruna, příliš vysoká. Domů ale odcházeli s pocitem vítěze.

Václav Ebert z KSČM použil slova o rozdávání milionů cyklistice. „Pak ostatním žadatelům (z řad sportovních klubů, pozn. red.) vysvětlujeme, že nemáme peníze,“ vyjádřil svůj postoj k podpoře agentury, která dostala nabídku uspořádat v Táboře v roce 2015 světový závod.

Vodu na mlýn poslal komunistům sociální demokrat, místostarosta Emil Nývlt: „Sumu slízne jiné vedení města,“ chtěl zřejmě zklidnit emoce. Moc se mu to nepodařilo, neboť peníze má do rozpočtů roku 2013 a 2014 zanést již nyní jeho stranická kolegyně Olga Bastlová. Zastupitelé, kteří vzejdou z voleb roku 2014, už tedy budou muset mít peníze připravené.

„To je právě to, co mi vadí. Špatně jste rozhodli, když jste odmítli pořadatelství v roce 2014, které by bylo v našem volebním období,“ přidal komunista Ladislav Šedivý z obavy, aby si nástupci s jejich odkazem dokázali poradit.

Po diskuzi se zastupitelé chopili hlasovacího zařízení a když se objevil výsledek, i Čestmíru Kalašovi z cyklistické agentury málem vyrazil dech. Všichni přítomní dali závodu svůj hlas. Agentura tak dostala zelenou a může se k pořadatelství šampionátu přihlásit. „Já moc děkuju, moje manželka určitě ne,“ zavtipkoval již ostřílený pořadatel světových závodů cyklokrosařů.

Co může Tábor z pořadatelství šampionátu získat? I to byla mezi zastupiteli často zmiňovaná otázka. Hmatatelný zisk pro městskou kasu žádný, ale jak zdůraznil starosta Jiří Fišer, jde o nezaplatitelnou reklamu. „Dva dny bude Tábor v televizi a v okolí nezůstane postel volná.” Šampionát do Tábora přiláká kolem dvaceti tisíc lidí.

Teď už je osud pořádní závodu v rukou Štěstěny. Podle Čestmíra Kalaše má ale Tábor velké šance na úspěch. „Tím, že už u nás byly dva šampionáty a prakticky každý rok světový pohár, tak jsme ukázali, že to umíme a teď se musíme modlit a hodně pracovat, abychom vše za čtyři roky dali dohromady,” říká Kalaš s tím, že by ale neměl být přehnaným optimistou, protože ve světě je celý zástup daleko bohatších měst než je Tábor.

„Hovoří za nás ale výsledky: máme mistra světa, vynikající juniory, dvakrát jsem už úspěšně závod pořádali a Tábor se za rok 2010 stal vůbec nejúspěšnějším pořadatelem mistrovství, máme nádherný areál. To vše je na naší straně. Samozřejmě jde také trošku o diplomacii,” vypočítává plusy Tábora.

Bezprostředně po odhlasování ucházení se o pořadatelství se rozjelo kolo příprav, aby si Mezinárodní cyklistická unie mohla Tábor zařadit mezi uchazeče a v lednu o pořadateli rozhodnout.