Kovosvit před pár dny rezignoval na svou pozici generálního sponzora festivalu Táborská setkání, jenž letos slaví čtvrt století. Jde o jeden z důsledků obtíží, s nimiž sezimovoústecký závod Františka Komárka v současné době bojuje.

Informaci nám i v době své dovolené potvrdil starosta města Jiří Fišer. Ujistil však, že na průběh Táborských setkání tato skutečnost nebude mít vliv.
„S panem Komárkem jsem o tom mluvil, v této situaci jde především o Kovosvit, o pracovní místa a mzdy, to je daleko vážnější než Táborky. Na programu se ale nic nezmění," vyjádřil Jiří Fišer podporu strojírenské fabrice, jež podporovala setkání několik let a jež zaměstnává na sedm stovek lidí, především ze zdejšího regionu.
„Program je sestavený, běží předprodej, měnit se nic nebude. Jen budeme muset navrhnout zastupitelům, abychom čásku uhradili z rozpočtu, protože si myslím, že teď na poslední chvíli hledat nového sponzora není tak úplně dobře. Stát se generálním sponzorem je prestižní věc, která vyžaduje i určitý protokol," říká starosta s tím, že ale dveře před zájemcem nezavírají.

Generální sponzor poskytoval pořadateli festivalu 250 až 300 tisíc korun. Ty by pokryly tři letošní hlavní interprety: kapelu Jelen, Michala Hrůzu a Wohnout.
Starosta věří, že zastupitelé situaci pochopí a chybějící peníze budou ochotni najít jinde.

Znepokojení začali být zaměstnanci Kovosvitu již na začátku roku 2015, kdy firma změnila systém odměňování, který lidem ale do oka nepadl. Dělníci se obávali, že si domů odnesou menší výplatu. Víc peněz totiž šlo do pohyblivé složky, méně do základu. Podle tehdejšího vyjádření šéfa odborů Jiřího Ryzky se ale lépe povede těm, kdo si bude úkoly plnit nadstandardně. Generální ředitel Pavel Justin od změn očekával zvýšenou výkonnost firmy.

Zatímco změny v rozvržení výplaty se obešli bez větší revoluce, letos v květnu se situace za branou závodu přiostřila. I dlouholetí zaměstnanci dostávali výpovědi. „Firma se rozvíjí a rozvíjet bude," ujišťoval majitel František Komárek v rozhovoru pro Táborský deník. Připustil problémy v Rusku, které podle něj způsobily uvalené sankce ze strany Evropské komise a pád rublu. „Rusko ale považuji za velmi dobré rozhodnutí," dodal a potvrdil problémy s tokem peněz.

Kovosvit se již devět měsíců zatím bez úspěchu snaží vyjednat vysoký provozní úvěr, má zablokované účty, dluží dodavatelům. Včera po dlouhých letech zaměstnanci poprvé nedostali včas výplatu. Ve středu se před ně František Komárek postaví, aby jim vysvětlil, co se ve firmě děje. 

Táborská setkání se se svou středověkou atmosférou přihlásí od 16. do 19. září a jako vždy je do Tábora přivede Jan Žižka.
Hned první večer se tradičně z Žižkova náměstí ponese síla husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci, který letos přijede zazpívat Daniel Hůlka. Pokud ho na náměstí každý doprovodí, má Tábor šanci se s chorálem zapsat do České knihy rekordů. Na místě budou zástupci agentury Dobrý den, kteří táborský pěvecký sbor spočítají.