Napojí se na něj šest výměníkových stanic. I ty čeká modernizace a výměna technologie. Podle místopředsedy před᠆stavenstva budějovické teplárny Martina Žahourka se ale práce dotknou místních obyvatel jen  okrajově.

„Nevyhneme se sice drobným uzavírkám, ale žádná zásadní omezení provozu na silnicích potřeba nebudou. Velká část trasy vede mimo komunikace, výkopy se spíše dotknou chodníků a travnatých ploch. Součástí výměny je i protlak potrubí pod Pražskou třídou, tam jsou ale již připravené chráničky a dopravu tak stavba neomezí," vysvětluje Martin Žahourek.

Obavy nemusí mít ani domácnosti, kterým teplárna vytápí byty a dodává teplou vodu. „Chceme zásadní práce stihnout mimo topnou sezónu, aby byl dopad na odběratele minimální. pouze v případě přepojování jednotlivých výměníkových stanic se nevyhneme odstávkám dodávky teplé vody, většinou budou trvat ale jen několik hodin," dodává.

Na takové okamžiky má již vymyšlenou strategii Marta Cihlářová. „Když budeme potřebovat, můžeme se třeba osprchovat u našich. Oplatí nám tak stejnou službu, jakou využívali oni před časem, když se stavěl horkovod na sídlišti Vltava," plánuje.

Nový horkovod ušetří peníze a ovzduší

Náročné stavební úpravy napříč městem a nemalá investice na jedné straně, velké úspory na straně druhé. Rekonstrukce teplovodní sítě, která právě v Českých Budějovicích vstoupila do další fáze, má v budoucnu ušetřit jak náklady na vytápění, tak životní prostředí.

„Podle délky rekonstruovaných rozvodů jsme bezesporu jedním z lídrů modernizace sítí v republice. Přechod na horkovod musí ale mít ekonomický smysl, protože není levný. Je to ale způsob, jak snížit tepelné ztráty v síti a zefektivnit provoz," říká Miroslav Houfek, předseda představenstva českobudějovické teplárny.

Jen 2209 metrů nových horkovodů a potřebné technologie, které se ještě letos objeví na pražském předměstí, vyjdou na 70 milionů korun Téměř 40 milionů pokryje dotace státního fondu životního prostředí.

„Pilířem naší dlouhodobé koncepce rozvoje je moderní, úsporná a ekologická výroba a distribuce tepelné energie za předvídatelné a dlouhodobě udržitelné ceny. A tomu jdeme i touto investicí naproti. Původní parovodní potrubí bylo dimenzované hlavně pro zásobování průmyslových podniků v době před třiceti a více lety a dnes už nesplňuje požadavky na tepelné ztráty, ani spolehlivost. A neumožňuje variabilní provozování v různých ročních obdobích a s tím spojenou větší úspornost," vysvětluje Martin Žahourek, místopředseda představenstva.

Proti původnímu parovodnímu je nové horkovodní potrubí předizolované a s menším průměrem přizpůsobené současným i budoucím potřebám. To vše spolu s jeho provozováním v jednotlivých ročních obdobích snižuje ztráty tepla na trasách.  Firma tak ročně uspoří desítky tisíc gigajoulů tepelné energie. Díky takto ušetřenému a tedy nespálenému uhlí se sníží i emise vypouštěné do ovzduší.
„Naším cílem je mít v Českých Budějovicích centrální systém zásobování teplem, který odpovídá 21. století. Včetně navazujících služeb," dodává Martin Žahourek.  Na dosavadních osmnáct kilometrů horkovodu  převážně na čtyřdvorských sídlištích by měly navázat na Pražském předměstí další již letos a příští rok.

Teplárna má ve městě vytipované i další lokality vhodné pro přechod na horkovodní provoz, například v Suchém Vrbném a v Havlíčkově kolonii.