„Stavba bude dokončena v druhé polovině srpna a následně dojde i ke změně dopravy," doplňuje k časovému harmonogramu. Nejen řidiči si pak budou zvykat na úplně nový režim. Ten umožní světelná křižovatka se dvěma přechody pro chodce. Všechny linky hromadné dopravy budou jezdit Žižkovou a budou moci odbočovat i vlevo na Nádražní. Naopak auta už nebudou smět jezdit koncovou částí Žižkovy, zprůjezdněná pro ně bude ale Průmyslová.

Šachová rošáda čeká zastávky MHD, které se nyní nacházejí před železniční poliklinikou a parkovací místa před vlakovým nádražím. „Konečně to někoho napadlo, teď jsou zastávky strašně daleko. U nádraží přestupuji a stačí malé zpoždění a další spoj už na tu dálku nestačím doběhnout," líčí dosavadní praxi důchodkyně Helena Sojková.

Pozor o víkenduV sobotu a v neděli bude naposledy pro všechna vozidla kromě hromadné dopravy uzavřena křižovatka ulic Nádražní Žižkova. Objízdná trasa vede ulicemi Nádražní, Mánesova, Novohradská, Žižkova tř., Senovážné nám., Rudolfovská třída, Nádražní.

V Nádražní auta zastaví jen na chvíli

Bez parkovacího lístku se již za pár týdnů neobejdou řidiči, kteří pojedou někoho vyprovodit k vlaku nebo naopak plánují na příjezd soupravy čekat. Bezplatně bude možné u nádraží cestující pouze bleskově vysazovat a nakládat.

„Nad rámec projektové dokumentace budou v místě původních autobusových zastávek dva druhy parkovišť. Před železniční poliklinikou zřídíme 14 parkovacích míst. Ta budou zpoplatněna 10 Kč za 30 minut. Delší parkování nebude umožněno. Toto parkování využijí zejména ti, kteří vezou nebo odvážejí někoho z nádraží a většinou na něj čekají přímo v nádražní budově. Další parkování bude zřízeno blíže k vlakovému nádraží a bude mít režim K+R, tedy Kiss and ride (Polib a jeď). Tento systém bude bezplatný a zastavení bude omezeno na 3 minuty. To je nezbytná doba pro nastoupení nebo vystoupení z vozidla," upřesňuje plány náměstek primátora František Konečný.

„Není to špatný nápad," myslí si jeden z častých uživatelů současných parkovacích míst u nádraží Petr Jankovský. „Už dva roky přesně tak vyzvedávám dceru, většinou opravdu stačí jen přibrzdit. Nejen my, ale i spousta jiných rodin je sehraná a auta pro ty, co jezdí vlakem, přijíždějí na čas. Nevím ale, jestli nenastanou zmatky, až první vlak nabere cestou zpoždění a my budeme muset čekat," krčí rameny.

Nová podoba křižovatky u nádraží v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník